Prywatyzować czy nie? Oto jest pytanie...

TM
30-01-2012, 08:30

...na które odpowiedzi szukają właściciele największych w kraju spółek targowych. Najbardziej prawdopodobny jest wariant giełdowy.

To będzie ważny rok dla Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) i Targów Kielce (TK). Obie spółki, które rozdają karty na naszym rodzimym rynku, mogą się znaleźć na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Każda z innego powodu. Kontrolowane przez samorząd Kielce będą szukać tańszego kapitału na inwestycje. W przypadku Międzynarodowych Targów Poznańskich do prywatyzacji dąży skarb państwa (60 proc. udziałów), co niespecjalnie podoba się drugiemu właścicielowi – samorządowi Poznania. W branży targowej wybuchła dyskusja – czy prywatyzować firmy (a jeśli tak, to w jakim stopniu), które są motorem rozwojów regionu i niekoniecznie ich głównym celem działalności jest śrubowanie wyników finansowych?

Wzór z Niemiec
Podczas ubiegłorocznej konferencji, współorganizowanej przez Polską Izbę Przemysłu Targowego (PIPT), prof. Manfred Busche, honorowy przewodniczący Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego, poddał krytycznej ocenie pomysł prywatyzacji. Jego zdaniem, prywatny właściciel dążyłby do maksymalizacji wpływów za cenę zniekształcenia formuły targów. Podstawowe zagrożenia? Wyprzedaż targowych gruntów czy nawet gotowych imprez za granicę. Ze szkodą dla regionu. Takie stanowisko to woda na młyn dla władz Poznania. 
- Uważamy, że obecna formuła własnościowa MTP (państwo/samorząd) nie jest zła. Targi poznańskie nie mają charakteru regionalnego, są ważnym instrumentem promocji krajowej gospodarki. Dobrym rozwiązaniem dla targów, wzorem Niemiec, jest też wariant, w którym targi są pełną własnością miasta i regionu. Taki wariant zaprezentowaliśmy poprzedniemu ministrowi skarbu – mówi Tomasz Kayser, wiceprezydent Poznania.
- Decyzja ministra w sprawie komunalizacji ma charakter fakultatywny, co oznacza, że złożony przez jednostkę samorządu terytorialnego wniosek nie jest dla ministra wiążący. Tym samym nawet w sytuacji, gdy spełnione są wszystkie przesłanki ustawowe, minister nie jest zobligowany do nieodpłatnego przeniesienia własności udziałów. Jest natomiast zobowiązany do wyboru najkorzystniejszego rozwiązania zabezpieczającego w jak najwyższym stopniu interes skarbu państwa - mówi Magda Kobos, rzecznik resortu skarbu.
Dlatego ministerstwo proponuje wariant prywatyzacji przez giełdę.
- Możemy rozważać ten wariant, jeśli większościowy pakiet udziałów znajdzie się w rękach samorządu. Wolelibyśmy traktować go jako rezerwowy. Uważamy, że wariant komunalny jest lepszy, bo się sprawdza w dużych targach  jak targi hanowerskie czy monachijskie – podkreśla Tomasz Kayser.
Jak udało nam się ustalić, resort oraz strona samorządowa mają usiąść rozmów jeszcze w tym tygodniu.

Granica bezpieczeństwa
Na giełdowy wariant zdecydowane są już władze i akcjonariusz Targów Kielce, numeru dwa na naszym rynku. Tu obecność samorządu w akcjonariacie ma być wabikiem dla inwestorów.
- Miasto jest dla nas tak dobrym partnerem, że chcemy znaleźć modus viviendi między prywatnym kapitałem a lokalnymi władzami. Moim zdaniem, istotny pakiet, pozostawiony sobie przez miasto, będzie stanowić gwarancję dla inwestorów rozwoju spółki. Samorząd jest nam potrzebny. Dziś np. buduje sieć dróg wokół targów – podkreśla Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.
- Targom są potrzebne pieniądze, dlatego spółka pewnie wejdzie na giełdę. Zastanawiamy się, jak mamy się w tej sytuacji zachować. Na razie myślimy, żeby zostawić sobie 50 proc. akcji. Giełda jest dosyć bezpiecznym podmiotem, chociaż są granice bezpieczeństwa spółki. Musimy przewidzieć niedobre scenariusze, żeby potem tego nie żałować – dodaje Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

Zapraszamy do poniedziałkowego „PB”, w którym cały dodatek jest poświęcony biznesowi targowemu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Prywatyzować czy nie? Oto jest pytanie...