Przecena brazylijskich aktywów przez powrót Luli

opublikowano: 09-03-2021, 05:57

Obawa, że Luiz Inacio Lula da Silva wróci na scenę polityczną Brazylii, spowodowała przecenę waluty i innych aktywów tego kraju.

Sędzia Sądu Najwyższego anulował wyrok skazujący byłego prezydenta Brazylii za korupcję. Oznacza to, że Lula może wrócić na scenę polityczną kraju, w tym znów ubiegać się o fotel prezydenta.

Luiz Inacio Lula da Silva, fot. Bloomberg
Luiz Inacio Lula da Silva, fot. Bloomberg

Wiadomość spowodowała spadek rynku akcji o 4 proc. Brazylijski real słabł o ponad 2 proc. do 5,82 za dolara. Był najsłabszy od maja i pokonał ostatni techniczny opór przed rekordowym poziomem 5,97 za dolara.

Lewicowiec i populista Lula nie jest dobrze postrzegany przez rynek. Choć przypisuje mu się zasługę wyciągnięcia ze skrajnej biedy milionów Brazylijczyków, to jest również symbolem korupcji i nieodpowiedzialnej ekonomicznie polityki. Inwestorzy zwracają uwagę, że powrót Luli może spowodować odsunięcie sprawy niezbędnych reform w kraju.

- Jeśli Lula będzie znów mógł startować w wyborach plan reform zejdzie na margines i pogorszą się perspektywy fiskalnej dyscypliny – powiedział Brendan Mckenna, strateg Wells Fargo & Co. z Nowego Jorku.

Sondaż opublikowany w ostatni weekend pokazał, że Lula ma więcej szans w wyborach prezydenckich w 2022 roku niż obecny prezydent Jair Bolsonaro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane