Przecena rubla i na giełdzie w Moskwie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-01-2022, 11:01

Wtorkowe notowania stoją pod znakiem przeceny rosyjskiej waluty i akcji na moskiewskiej giełdzie. Wyprzedaż determinowana jest obawami o charakterze geopolitycznym, informuje Reuters.

MAXIM SHEMETOV / Reuters / Forum

Rubel traci dzisiaj około 0,3 proc. w stosunku do dolara i kieruje się w stronę 76,5 za „zielonego”. Nieco niższa przecena, sięgająca 0,2 proc. notowana jest w relacji do euro, które kosztuje już 87,00 rubli.

Tymczasem benchmarkowy bazujący na rublu indeks MOEX spadł o ponad 2 proc. do poniżej poziomu 3500 pkt, co jest najniższą wartością od marca. Natomiast denominowany w dolarach indeks RTS zniżkuje o 2,4 proc.

Mocna korekta jest wynikiem napięć politycznych pomiędzy Rosą a krajami zachodu, związanych m.in. z sytuacją na Ukrainie oraz NATO. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym awersję do ryzyka jest szybki wzrost infekcji Covid-19. Inwestorzy obawiają się, że rosyjski rząd może wprowadzić nowe restrykcje i obostrzenia, które mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane