Przecena surowców ciągnie Azję w dół

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 15-12-2010, 09:51

Akcje z rynków azjatyckich dotknęła dziś wyraźna przecena po tym, jak raporty banków centralnych potwierdziły słabość światowego ożywienia gospodarczego.

Nikkei 225 stracił 0,1 proc., Hang Seng zniżkował o 1,9 proc., a Shanghai Composite spadł o 0,5 proc.

- Choć inwestorzy nie są przesadnie zaniepokojeni o stan gospodarki, to jednak nie dostrzegają również jasnych oznak poprawy – komentował Naoki Fujiwara, z tokijskiego Shinkin Asset Management.

Opracowywany przez Bank Japonii indeks nastrojów w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych Tankan spadł w grudniu do poziomu 5 pkt z 8 pkt zanotowanych we wrześniu. To jednak i tak oznacza mniejszy spadek, niż spodziewali się analitycy, prognozujący odczyt na poziomie 1 pkt.

Zgodnie z oczekiwaniami na wczorajszym posiedzeniu Fed zdecydowano o kontynuacji rozszerzonego programu skupu aktywów. Władze monetarne uzasadniły to faktem, że mimo poprawy koniunktury nie spada bezrobocie, a ożywienie określono w komunikacie mianem „rozczarowująco powolnego”.

Po tym, jak w korektę weszły ceny surowców, przeceniono akcje spółek z sektora wydobywczego i paliwowego. O 1 proc. spadły notowania BHP Billiton, oraz Rio Tinto. Wyprzedawano papiery chińskich producentów ropy naftowej, PetroChina potaniało o ponad 4 proc., a Cnooc przeceniono o blisko 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane