Przecena węgla wstrząsnęła kursem JSW

Pogłębiająca się dekoniunktura na światowym rynku węgla sprowadziła notowania JSW na historyczne minima.

Blisko 7 proc. w środowym handlu na warszawskiej giełdzie tracą notowania JSW, po tym jak DM BZ WBK wycenił akcje na zaledwie 71 zł, zalecając ich sprzedaż. Notowania górniczej spółki znajdują się już najniżej w historii, a tylko od początku tygodnia są na aż 10,5 proc. minusie. Jak zauważa w raporcie Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK, notowania węgla koksującego na chińskich rynkach towarowych zanurkowały poniżej 140 USD za tonę, choć jeszcze dwa lata temu były dwuipółkrotnie wyższe.

„Ceny surowca nie tylko spadły najniżej w ostatnich trzech latach, ale i tempo spadków przyspieszyło w ciągu ostatnich trzech kwartałów do 18 proc. [...] Inwestorzy powinni ciąć zaangażowanie w JSW w oczekiwaniu na napływ kolejnych złych wiadomości” – czytamy w raporcie.

Zdaniem DM BZ WBK ceny węgla w trzecim kwartale powinny ustabilizować się na pułapie 150 USD za tonę, co oznacza jedynie niewielkie odbicie. Jak dodatkowo ostrzega biuro, utrzymanie obecnych cen oznaczać będzie konieczność dalszego cięcia wyceny JSW, do 62 zł. Jednak zdaniem banku Societe Generale trwająca cztery kwartały, najdłuższa od co najmniej ośmiu lat, spadkowa passa cen węgla dobiega końca.

- Dalsza przecena może uruchomić cięcia droższych dostaw, na przykład w Rosji – powiedział Bloombergowi Paolo Coghe, analityk Societe Generale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Polecane