Przecena zagościła na rynku paliw

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 14-04-2000, 00:00

Przecena zagościła na rynku paliw

Prawdziwy festiwal obniżek cen paliw zafundowały nam w tym tygodniu krajowe rafinerie. Konsumenci, przyzwyczajeni raczej do podwyżek, tym razem zostali zaskoczeni aż dwiema przecenami.

ZARÓWNO Polski Koncern Naftowy, jak i Rafineria Gdańska dwukrotnie zmniejszały ceny paliw. Ostatnia z tej serii obniżka wchodzi w życie w dniu dzisiejszym. Po dwóch korektach cen, jakie w ostatnich dniach przeprowadził Polski Koncern Naftowy, również Rafineria Gdańska zdecydowała się na drugą obniżkę. Od 14 kwietnia Rafineria Gdańska obniża ceny hurtowe wszystkich gatunków benzyny o 3 gr/l i oleju napędowego o 2 gr/l. W sumie RG w tym tygodniu przeceniła paliwa o 7 gr/l, a olej o 2 gr/l. W podobnym zakresie paliwo przecenił Polski Koncern Naftowy. Ceny benzyn zredukowano o 6-7 gr/l, oleju o 1 gr/l.

Z PROSTYCH wyliczeń wynika, że krajowe paliwo zostało przecenione o około 2 proc. O tym, że jest to niewielka obniżka możemy przekonać się porównując ją do spadku cen ropy i jej produktów na świe- cie. Tylko w ostatnich kilkunastu dniach notowania ropy spadły z ponad 30 dolarów za baryłkę do blisko 21 dolarów. Zatem spadek wyniósł około 30 proc.

JEDNAK w ostatnich dniach obserwujemy odbicie notowań ropy na zagranicznych giełdach. Jeśli potrwa ono dłużej, to zamiast dalszych obniżek paliw na krajowym rynku, przyjdzie nam pogodzić się z podwyżkami.

Z DRUGIEJ strony wypada się zastanowić, czy reakcja naszych rafinerii na światowe trendy nie była spóźniona. Ostatnie obniżki Rafinerii Gdańskiej oraz Polskiego Koncernu Naftowego zostały przeprowadzone w momencie, gdy na zachodnich rynkach obserwowaliśmy już zwyżkę cen.

TYMCZASEM odbicia cen można było się spodziewać. Już dużo wcześniej przedstawiciele krajów OPEC zastrzegli sobie, że aby utrzymać cenę ropy w granicach 22-28 USD za baryłkę, OPEC gotów jest wycofać z rynku jedną trzecią z 1,5 mln baryłek dziennie, czyli wielkości podwyżki uzgodnionej ostatnio w Wiedniu. Wprowadzenie ograniczeń wiąże się ze wzrostem ceny ropy.

NATOMIAST, jak wynika z wielu badań, wzrasta zapotrzebowanie na paliwa. W 2000 roku popyt na ropę będzie wyższy o ponad 2 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów, aktualny wzrost produkcji ropy w państwach OPEC (w marcu o 1,25 mln baryłek dziennie więcej niż poprzednim miesiącu) to w praktyce więcej jedynie o 0,47 mln baryłek ropy dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Przecena zagościła na rynku paliw