Czytasz dzięki

Przed Fedem zrobiło się spokojnie

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 15-09-2020, 22:00

Wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie kończące się posiedzenie Fedu.

Trudno jednak oczekiwać, aby przewodniczący komitetu Jerome Powell zaskoczył czymś inwestorów — rynki zakładają utrzymanie stanowiska zaprezentowanego podczas wirtualnego spotkania w Jackson Hole.

W konsekwencji kurs EUR/USD znów znajduje się blisko poziomu 1,19 USD. W dalszym ciągu obserwujemy znaczące pozycjonowanie się „na krótko” w stosunku do dolara, co stanowi również potencjalny czynnik ryzyka w przypadku tzw. short squeeze’u (czyli gwałtownego zamykania pozycji przez grających na spadki). Równocześnie indeksy strachu ponownie kierują się na południe, co sugeruje spadek awersji do ryzyka.

Jeszcze kilka sesji temu na rynku dominowały obawy przed potencjalną korektą na akcjach spółek z amerykańskiego sektora technologicznego (m.in. w wyniku kontrowersji wokół spółki Nikola). Wznowienie prac nad szczepionką (AstraZeneca) oraz aktywność w zakresie fuzji i przejęć (Nvidia-Arm, TikTok-Oracle) poprawiły jednak nastroje inwestorów.

Natomiast w Europie widoczne jest przejście na kurs kolizyjny Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, przez co ponownie wzrosło ryzyko bezumownego brexitu. Podbicie notowań głównej pary walutowej znów oddala scenariusz korekty na wycenie złotego. Kurs rodzimej waluty znajduje się w konsolidacji przy niskiej aktywności rynku i nie reaguje na krajowe dane makro. Tak samo dzieje się po posiedzeniach RPP ze względu na brak konferencji z członkami gremium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KONRAD RYCZKO, DM BOŚ

Polecane