Przed inwestorami dekada niskich zysków

opublikowano: 22-09-2017, 15:16
aktualizacja: 22-09-2017, 15:17

W ciągu najbliższej dekady akcje i obligacje będą przynosić co najwyżej średnie jednocyfrowe roczne stopy zwrotu, zapowiada Nayhan Zahm z towarzystwa Vanguard.

Traderzy
Zobacz więcej

Traderzy Bloomberg

Koniunktura w globalnej gospodarce jest w tym roku zaskakująco dobra, jednak długoterminowe perspektywy inwestycyjne pozostają słabe, uważa strateg Vanguarda Nayhan Zahm. Od początku roku główny indeks giełdy nowojorskiej S&P500 zyskał 11,7 proc., a spośród 96 głównych indeksów giełd monitorowanych przez Bloomberga zniżkę w kategoriach dolarowych zanotowały tylko trzy. Mimo to Nayhan Zahm – jako kolejny z przedstawicieli giganta oferującego niskokosztowe produkty do pasywnego inwestowania – zapowiada trwałe obniżenie stóp zwrotu w długim terminie. Według specjalisty w ciągu najbliższych 10 lat średnie stopy zwrotu z akcji będą znacznie niższe niż w ostatnich latach i sięgną 5-8 proc. Obligacje dadzą zarobić jedynie 2-3 proc. rocznie.

- W tym roku koniunktura zaskoczyła na plus. Wzrost jest dość stabilny, a w niektórych krajach nawet przyspiesza. Warunki rynkowe i poziom stóp procentowych są sprzyjające. Mimo to staramy się uczulić inwestorów, że ze względu na otoczenie oraz wysokie dotychczasowe stopy zwrotu, w przyszłości należy oczekiwać obniżonych wyników – ocenia Nayhan Zahm w rozmowie z Bloombergiem.

Z jednej strony odpowiadają za to wyśrubowane wyceny aktywów, z drugiej zaś – obniżone stopy procentowe, wylicza strateg Vanguarda. Po tym jak w latach 2009-2016 średnia roczna stopa zwrotu ze wskaźnika S&P500 wyniosła 12 proc., spółki z indeksu są przeciętnie notowane po 19,2- krotności zysków, co oznacza najwyższe wyceny od 2002 r. Tymczasem niskie stopy procentowe są nieuniknione za sprawą niskich oczekiwań inflacyjnych, związanych ze starzeniem się społeczeństw, wzrostem mobilności siły roboczej w skali globu oraz postępem technologicznym.

- Nawet jeśli silny wzrost gospodarczy się utrzyma, to i tak przy obecnych wycenach i stopach procentowych utrzymanie stóp zwrotu zbliżonych do tych z ostatnich lat jest mało prawdopodobne – zauważa specjalista, według którego jedyną radą na to jest dla inwestorów poprawa kontroli nad bieżącymi wydatkami, obniżanie kosztów zarządzania kapitałem oraz konsekwentne monitorowanie ponoszonego ryzyka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przed inwestorami dekada niskich zysków