Przedłużony weekend na rynkach finansowych

Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 07-09-2020, 10:58

Na otwarciu nowego tygodnia inwestorzy pamiętają jeszcze o ostatniej wyprzedaży spółek technologicznych, co przy dzisiejszym święcie w USA nie skłania do odrabiania strat. Nastroje na rynkach pozostają nienajlepsze, a po weekendzie notowania kontraktów terminowych rozpoczęły handel z ujemnymi lukami spadkowymi.

Dzisiejsze kalendarium nie należy do najciekawszych i zapewne nie zmieni sytuacji rynkowej. Na uwagę zasługuje jedynie publikowany przed południem wskaźnik Sentix, odzwierciedlający poziom koniunktury w Eurolandzie we wrześniu widziany oczami specjalistów w branży finansowej. Niepewność wspierana jest również przez administrację rządową USA, która to przekazała w komunikacie informacje o rozważanym nałożeniu dodatkowych sankcji na chińską firmę Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC). Możliwe jest nałożenie na kluczowego producenta podzespołów elektronicznych dodatkowych obostrzeń na wzór tych, które zastosowane zostały wobec chińskiego giganta Huawei. Notowania kontraktu terminowego po piątkowym zejściu do poziomu 3350 pkt. wracają dziś powyżej 3400. Niemiecki Dax dobija natomiast do okolic 13000 pkt., a sesja na Starym Kontynencie rozpoczyna się od ok. 1% odreagowania ubiegłotygodniowych spadków. Dzisiejsze święto w USA i niższa płynność nie powinna zachęcać jednak do większych przetasowań na rynkach. Na odpowiedź na pytanie czy ubiegłotygodniowe spadki były lekką zadyszką w trendzie wzrostowym, czy początkiem większego cofnięcia przyjdzie poczekać nam przynajmniej do jutra.

 Na rynku walutowym dolar ponownie próbuje zejść poniżej 1.18 w parze z euro. W defensywie przed kolejną rundą negocjacji Brexitowych znajduje się funt szterling. Będą one odbywać się już twarzą w twarz w Londynie. Postawione przez Borisa Johnsona ultimatum dotyczące zerwania negocjacji w przypadku braku porozumienia w kwestii umowy handlowej do 15 października nie pomaga brytyjskiej walucie. W tym tygodniu w centrum uwagi rynków znajdować się będzie posiedzenie EBC, które w obliczu utrzymujących się ryzyk dotyczących perspektyw odbicia oraz odnotowanej w sierpniu deflacji może potencjalnie przynieść dalsze złagodzenie retoryki. Notowania ropy naftowej pozostają pod presją, a baryłka WTI schodzi w okolice 39 USD po tym jak Arabia Saudyjska obniżyła ceny w dostawach na październik. Powodem tego miał byś spadek popytu sezonowego oraz utrzymujące się ryzyka związane z rozwojem epidemii w niektórych krajach. Notowania złota cały czas pozostają stabilne, choć potencjalnie, zbliżające się posiedzenie EBC może generować ryzyka w górę w przypadku złagodzenia retoryki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane