Przednajem dzieli deweloperów

opublikowano: 14-03-2018, 22:00

Mimo rekordowego zapotrzebowania na biura część spółek nadal stroni od budów spekulacyjnych.

Na koniec 2017 r. firmy zajmowały w stolicy o 360 tys. mkw. nowoczesnych biur więcej niż rok wcześniej. To drugi wynik w Europie, po Paryżu, gdzie wzrost sięgnął 440 tys. mkw.

Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland, zapewnia, że spółka kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo inwestycji, podpisując na bardzo wczesnym etapie umowy albo listy intencyjne. Przykładem jest kompleks The Warsaw HUB w stolicy, który zostanie otwarty na przełomie lat 2019/20. Obiekt jest już wynajęty w ponad 30 proc. [FOT. GK]
Zobacz więcej

PRZEZORNY ZABEZPIECZONY:

Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland, zapewnia, że spółka kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo inwestycji, podpisując na bardzo wczesnym etapie umowy albo listy intencyjne. Przykładem jest kompleks The Warsaw HUB w stolicy, który zostanie otwarty na przełomie lat 2019/20. Obiekt jest już wynajęty w ponad 30 proc. [FOT. GK] Fot. Grzegorz Kawecki

— Warto jednak zauważyć, że Paryż ma około 10 razy większe zasoby biurowe, więc w ujęciu procentowym, patrząc na chłonność versus podaż, Warszawa zajmuje zdecydowanie pierwszą pozycję, deklasując takie miasta jak np. Dublin, Frankfurt, Bruksela, Madryt, Barcelona, Berlin czy Lizbona — mówi Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL w Polsce.

Przezornie…

W Warszawie lokuje się coraz więcej firm z zagranicy, a już obecne na tym rynku stawiają na ekspansję.

— W ostatnim czasie wielu najemców zwiększyło zajmowaną powierzchnię, a kolejni rozważają taki krok w obecnym albo zupełnie nowym miejscu. Specyfika rynków regionalnych jest nieco inna od Warszawy. W głównych miastach poza stolicą duża część najemców to najemcy wielkopowierzchniowi. Oznacza to, że dwie-trzy firmy są w stanie niekiedy zapełnić cały budynek — mówi Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych w firmie Savills.

Wydawać by się mogło, że przy tak dużym zapotrzebowaniu na biura deweloperzy mogą zacząć budować spekulacyjnie, czyli bez podpisanych umów najmu przed rozpoczęciem inwestycji. Okazuje się jednak, że wolą być przezorni.

— Nie rekomendujemy rozpoczynania inwestycji spekulacyjnie, bo jest to obarczone dużym ryzykiem. Każdy projekt biurowy trzeba odpowiednio przygotować i zaadresować do konkretnej grupy najemców. Budowa bez zawarcia wstępnych umów w najgorszym scenariuszu może oznaczać nawet konieczność zmiany przeznaczenia projektu. Poza tym rozpoczęcie budowy spekulacyjnie będzie zadaniem trudnym albo wręcz niemożliwym,bo banki niechętnie finansują takie inwestycje, nawet mimo tak dużego zapotrzebowania na biura. W naszym przypadku zawsze zapewniamy bezpieczeństwo inwestycji podpisywaniem umów bądź listów intencyjnych na wczesnym etapie — mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

Zdaniem Marcina Piątkowskiego, dyrektora ds. komercjalizacji w firmie Torus, w ostatnich 10 latach popularność przednajmu wyraźnie wzrosła.

— Poziom komercjalizacji budynków biurowych w Trójmieście w momencie oddania do użytkowania wynosi 50-70 proc. Pierwsze zapytania i rozmowy pojawiają się czasem nawet na etapie planów inwestycyjnych — mówi Marcin Piątkowski.

…i odważnie

Na rynku nie brakuje jednak odważnych — spekulacyjnie buduje np. HB Reavis.

— Skłania do tego dobra kondycja rynku warszawskiego. Zwłaszcza w centrum znalezienie biura o powierzchni większej niż 3 tys. mkw. wcale nie jest łatwe. Większość inwestycji w stolicy, w tym największą — Varso, rozpoczynaliśmy spekulacyjnie — mówi Karol Wyka, dyrektor ds. wynajmu HB Reavis.

Cezary Jarząbek, prezes firmy Golub GetHouse, potwierdza, że ryzyko związane z realizacją nowych inwestycji jest obecnie stosunkowo niskie.

— Doskonale położone obiekty z nowoczesnymi rozwiązaniami dla najemców cieszą się ich zainteresowaniem już na etapie prezentacji inwestycji, wówczas pojawiają się pierwsze zapytania — twierdzi Cezary Jarząbek Zdaniem Mateusza Polkowskiego, dyrektora działu badań rynku i doradztwa JLL, deweloperzy mogą decydować się na projekty spekulacyjne, pod warunkiem że są one dobrze przemyślane i opracowane na podstawie dokładnej analizy rynku.

— Z naszych obserwacji wynika, że finalizacja umów najmu zajmuje więcej czasu niż jeszcze kilka lat temu — wydłużył się proces decyzyjny — dodaje Mateusz Polkowski.

Sprawdź program konferencji "Ochrona interesu deweloperów w relacjach z pozostałymi interesariuszami" >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu