Przedsiębiorco, bądź czujny

  • Marta Bellon
opublikowano: 07-10-2014, 00:00

Wraz z rosnącą wartością firmy wzrasta też ryzyko, że ktoś będzie chciał na niej zarobić niekoniecznie w uczciwy sposób.

Przezorny zawsze ubezpieczony to hasło wyjątkowo aktualne w biznesie. Liczba cyberprzestępstw, których ofiarami padają firmy, systematycznie wzrasta, a nowe technologie dają przestępcom nowe narzędzia do ich popełniania. PwC stworzyło przewodnik — listę zasad, które powinny uchronić firmę przed tzw. szpiegostwem przemysłowym.

Eksperci tej organizacji doradczej ostrzegają, że codzienna rutyna potrafi przytłumić nawet najlepiej opracowane zasady bezpieczeństwa. Od czego zatem zacząć? Od otoczenia i przeanalizowania typowych zachowań i przyzwyczajeń swoich i pracowników.

Obok drukarki czy faksu powinna np. stać niszczarka. Przeszukiwanie śmieci w poszukiwaniu cennych informacji to skuteczna metoda szpiegostwa nie tylko wymierzonego w konkretne osoby, ale również przedsiębiorstwa. Należy zatem niszczyć wszystkie dokumenty przed ich wyrzuceniem czy przekazaniem do recyklingu.

Eksperci przestrzegają również, by zadbać o bezpieczeństwo w sytuacji, w której na terenie firmy wykonywane są prace przez osoby z zewnątrz, np. serwis sprzątający czy komputerowy. Zawsze należy mieć pewność, że zostały one zlecone. Jeżeli jest to możliwe, powinny być wykonywane w godzinach pracy biura.

Technologie biurowe nie tylko ułatwiają pracę osobom zatrudnionym, ale również niepowołanym. Zagrożeniem są np. mikrofony bezprzewodowe — transmisja głosu może być bez problemu odebrana przez niewłaściwe osoby. Natomiast nagrania na dyktafonach, które często są pełnym zapisem przebiegu spotkania, powinny być chronione tak samo jak protokoły ze spotkań. Ogromnym zagrożeniem i, w wielu przypadkach, przepustką do danych na temat firmy, jest internet.

— W dobie informatyzacji każdej dziedziny życia w zasadzie wszystkie informacje mamy w wersji cyfrowej. Dzisiejsze szpiegostwo skupia się zatem na tworzeniu i wykorzystaniu złośliwego oprogramowania wymierzonego w serwery, komputery osobiste, laptopy, tablety, smartfony itp. Najbardziej wysublimowane zabezpieczenia informatyczne nie będą w stanie ochronić danych firmy, jeżeli pracownicy nie będą świadomi zagrożeń i nie będą rozumieli celu i sensu środków bezpieczeństwa — zwraca uwagę Rafał Jaczyński, szef zespołu zapobiegania przestępczości cyfrowej PwC w Polsce i w regionie.

Wniknięcie w wewnętrzny świat firmy ułatwiają też nowoczesne telefony stacjonarne. Mają wszystko to, co jest potrzebne do realizacji podsłuchu — zasilanie, mikrofon, tryb głośnomówiący i wystarczającą ilość miejsca wewnątrz na instalację dodatkowych urządzeń szpiegowskich. Systemy umożliwiające rejestrację rozmów muszą być więc ciągle monitorowane, hasła dostępowe do centrali zmieniane, a billingi sprawdzane pod kątem odchyleń od normy.

Podobne obostrzenia powinny dotyczyć telefonów komórkowych, które oprócz ryzyka podsłuchu stwarzają też inne zagrożenia, wynikające z faktu, że są używane również poza firmą. Dlatego eksperci radzą, by pamiętać, że miejsca publiczne nie są najlepszym miejscem do omawiania kluczowych ustaleń projektowych czy szczegółów kontraktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy