Przedsiębiorcom będzie teraz łatwiej o dotacje

Dorota Czerwińska
opublikowano: 29-02-2008, 00:00

Szansę na pieniądze z Unii Europejskiej mają dobrze przygotowane i przemyślane projekty odpowiadające potrzebom przedsiębiorstw.

Szansę na pieniądze z Unii Europejskiej mają dobrze przygotowane i przemyślane projekty odpowiadające potrzebom przedsiębiorstw.

„Puls Biznesu”: Czy firmy chętnie korzystają z unijnych pieniędzy na szkolenia?

Aleksandra Berg, Zespół Instrumentów Szkoleniowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP): Zainteresowanie jest ogromne. W ogłaszanych przez PARP konkursach na projekty szkoleniowe w latach 2005-06 uczestniczyły firmy i instytucje szkoleniowe oraz szkoły wyższe. Sito konkursowe było dość gęste, bo ze złożonych w ramach ośmiu konkursów ponad 3 tys. wniosków o dofinansowanie na ogólną kwotę ponad 4,4 mld zł dotacje przyznano 740 projektom na 923 mln zł. Kwota ta wyczerpała budżet na lata 2004-06, ale szkolenia współfinansowane z tej puli są nadal realizowane, a niektóre będą jeszcze dostępne do czerwca tego roku.

Co powinny zrobić firmy chcące przeszkolić pracowników w ramach nowej puli pieniędzy unijnych?

Najpierw trzeba się zapoznać z zasadami wnioskowania, opisanymi w wytycznych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i w wytycznych PARP. Potem według tych zasad przygotować wniosek o dofinansowanie projektu, a w końcu złożyć gotowy projekt w odpowiedzi na konkurs, który zostanie ogłoszony przez PARP. Można też pójść utartą ścieżką i zlecić przygotowanie, złożenie, a nawet realizację części projektu instytucji szkoleniowej.

Jakie przedsiębiorstwa i projekty mają teraz największe szanse?

Ze szkoleń współfinansowanych przez Unię mogą korzystać wszystkie firmy z siedzibą w Polsce, z wyłączeniem tych, które są pod zarządem komisarycznym bądź znajdują się w toku likwidacji, postępowania upadłościowego, naprawczego lub należą do sektora górnictwa węgla, z wyjątkiem projektów służących przekwalifikowaniu pracowników. Szansę mają wszystkie dobrze przygotowane i przemyślane projekty, które w ramach racjonalnych kosztów oferują firmom taki zakres usług szkoleniowych i doradczych, jaki odpowiada konkretnym potrzebom.

Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę przy staraniu się o pieniądze na szkolenia?

Zasady poważnie się zmieniły. Warto dokładnie przestudiować wytyczne dla ubiegających się o dofinansowanie projektu w ramach Programu operacyjnego kapitał ludzki, które zostaną wkrótce opublikowane na stronie PARP. Projektodawcy znajdą tam cenne informacje o zasadach, sposobie wypełniania wniosku i najważniejszych danych, które muszą się znaleźć we wniosku, żeby projekt został dobrze oceniony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu