Przedsiębiorcom trudniej o kredyt

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 23-04-2013, 00:00

Osobom prowadzącym działalność gospodarczą zawsze było trudniej uzyskać kredyt hipoteczny. Ostatnio część banków jeszcze bardziej zaostrzyła kryteria.

Większy wkład własny, dłuższy okres uzyskiwania dochodu, dokładniejsza weryfikacja, ale też preferencje dla wybranych grup zawodowych — to utrudnienia, z którymi przy zaciąganiu kredytów mieszkaniowych muszą sobie radzić prowadzący działalność gospodarczą. Niedawno część instytucji zaostrzyła kryteria i uzyskanie finansowania stało się trudniejsze. Analitycy Domu Kredytowego Notus przyjrzeli się wymaganiom stawianym przez poszczególne banki i ocenili, gdzie przedsiębiorcy będzie najłatwiej, a gdzie najtrudniej zdobyć pieniądze na własne M.

— Jeśli prowadzimy działalność i chcemy mieć duży wybór banków, wówczas okres uzyskiwania dochodów musi wynosić co najmniej 12 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że mimo to w części instytucji musimy odczekać dużo dłużej — wyjaśnia Michał Krajkowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus.

Pod tym względem na ostatnim miejscu jest Deutsche Bank, w którym warunkiem jest co najmniej 2,5-letni okres prowadzenia działalności. Warto też zwrócić uwagę na banki pozytywnie wyróżniające się w zestawieniu. W PKO BP teoretycznie przedsiębiorca może się ubiegać o kredyt nawet po 6 miesiącach, jeśli rozlicza się z Urzędem Skarbowym za pomocą Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów. Również Raiffeisen Polbank jest skłonny zaakceptować tak krótki czas pod warunkiem, że jest to działalność jednoosobowa i kredytobiorca ma podpisaną stałą umowę współpracy na zasadzie samozatrudnienia. W przypadku takiej formy prowadzenia działalności gospodarczej również inne banki są czasami skłonne do przychylnego rozpatrzenia wniosku. Jeśli dotychczas kredytobiorca był zatrudniony na etacie, a teraz w tej samej branży prowadzi firmę, wówczas wymagany okres prowadzenia działalności będzie krótszy, ale zawsze podlega indywidualnej ocenie banku.

— Ostatnio zaobserwowaliśmy pewne zaostrzenie polityki banków. Credit Agricole wydłużył wymagany okres prowadzenia działalności z 18 do 24 miesięcy, a w Banku Pocztowym wymagany okres uległ podwojeniu i też wynosi dwa lata — dodaje Michał Krajkowski.

Wymagany czas prowadzenia działalności jest często powiązany z branżą, w jakiej przedsiębiorca działa. W Credit Agricole, jeśli jest to branża uznana za ryzykowną, np. budownictwo, transport, wówczas minimalny okres jest znacznie dłuższy i wynosi nawet pięć lat. Dłuższego stażu od działających w budownictwie oczekuje także Getin Noble Bank.

5 lat Nawet tak długą działalnością muszą się wykazać przedsiębiorcy z tzw. branż wrażliwych, np. budowlanej, aby dostać kredyt w niektórych bankach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu