Przedsiębiorcy będą inwestować

opublikowano: 23-06-2015, 00:00

Nastroje wśród małych i średnich firm są coraz lepsze – pokazuje najnowszy pomiar Barometru EFL, kwartalnego wskaźnika, który informuje o skłonności firm z tego segmentu do rozwoju. W drugim kwartale tego roku sięgnął on 59,7 pkt. i jest o 9,7 pkt. wyższy od progu wskazującego na ograniczony rozwój i niepewność firm. Obecny odczyt sugeruje wyraźne ożywienie inwestycji wśród firm. Wysoki poziom wskaźnika odnotowano w sektorze producentów (60,9 pkt. wobec 59,3 pkt. w I kwartale). To głównie efekt wyższego poziomu sprzedaży niż prognozowany 3 miesiące wcześniej. Wzrost barometru zanotowała również branża budowlana oraz HoReCa. W tym drugim przypadku firmy deklarują większe inwestycje w środki trwałe, ale poziom sprzedaży ich zdaniem się nie zmieni. Dobry wynik uzyskały też firmy handlowe, dla których wskaźnik sięgnął 65,1 pkt. Przedsiębiorcy z tej branży liczą zarówno na większą sprzedaż, jak i planują większe inwestycje w środki trwałe. © Ⓟ

59,7 pkt. Taki poziom w drugim kwartale tego roku osiągnął wskaźnik Barometru EFL. Kwartał wcześniej był na poziomie 54,3 pkt., czyli o 4,3 pkt. wyższym od poziomu wskazującego na ograniczony rozwój i niepewność firm. Obecny poziom wskaźnika sugeruje, że firmy są w dobrym nastroju i chcą inwestować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu