Przedsiębiorcy boją się chmury

Dominika Masajło
opublikowano: 07-06-2017, 22:00

Co trzecia firma korzystająca z rozwiązań chmurowych obawia się ataków na dane — wynika z raportu Onex Group.

Najnowsza analiza „Chmura w MSP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców” dowodzi, że w małych i średnich firmach obawy związane z chmurą są nadal żywe. 36 proc. ankietowanych boi się zewnętrznych ataków na zgromadzone informacje, natomiast jedna czwarta przedsiębiorców niepokoi się brakiem dostępu do nich w przypadku awarii internetu. Negatywne odczucia występują również w firmach posługujących się stacjonarną infrastrukturą IT — prawie połowa z nich (47 proc.) martwi się o utratę danych w momencie awarii.

— W porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania odsetek firm, które wskazują bezpieczeństwo chmury jako największą zaletę, wzrósł o prawie jedną trzecią. Taka dynamika pokazuje, że wraz z adaptacją rośnie też świadomość zalet narzędzia. Nie zmienia to jednak faktu, że przedsiębiorcy, zarówno w Polsce, jak i na świecie, mają obawy związane z bezpieczeństwem rozwiązania. Wynika to zapewne z tego, że co chwilę dowiadujemy się o atakach mających na celu wyłudzenie danych. Warto jednak mieć świadomość, że chmura w wielu przypadkach oferuje lepsze zabezpieczenia niż te, które firma mogłaby zapewnić sobie w ramach stacjonarnej infrastruktury IT. Powód jest prosty. Odpowiedni system wymaga ogromnych nakładów finansowych, na co nie każda firma może sobie pozwolić. Natomiast decydując się na sprawdzonego partnera. wraz z usługą otrzymujemy zabezpieczenia na najwyższym poziomie — uważa Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group.

Warto dodać, że jeden na pięciu przedsiębiorców używających chmury obawia się łatwego dostępu osób trzecich do informacji firmowych. Zdaniem ekspertów Onex Group można temu w łatwy sposób zapobiegać, zarządzając odpowiednio tożsamością użytkowników. I tak tworzenie wspólnych systemów, ale z różnymi poziomami dostępu ma pozwolić na zniwelowanie tego zagrożenia. Inaczej prezentuje się obawa związana z poufnością przechowywanych danych — wskazuje ją zaledwie 13 proc. ankietowanych, natomiast tylko 2 proc. nie ufa stabilności usługi. Z punktu widzenia posiadaczy stacjonarnej infrastruktury IT największym zagrożeniem jest utrata danych. Lęk ten najbardziej widoczny jest w małych spółkach — deklaruje go 50 proc. badanych, zaś w średniakach spada do 37 proc. Następną najczęściej wskazywaną obawą był niepokój przed wyciekiem informacji (18 proc.) i dostęp do rekordów przez osoby nieuprawnione (15 proc.). Co dziesiąty przedsiębiorca korzystający ze stacjonarnej infrastruktury IT zdaje sobie sprawę, że zabezpieczenia w firmie mogą nie być wystarczające, a 7 proc. z nich nie ufa osobom obsługującym infrastrukturę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu