Przedsiębiorcy chwalą nową ulgę

opublikowano: 16-11-2017, 22:00

Regulacje ułatwiające życie innowatorom to duży krok w kierunku wsparcia inwestycji w B+R — uważa Konfederacja Lewiatan.

Senat zaakceptował bez poprawek nowelizację ustawy o poprawie otoczenia prawnego działalności innowacyjnej znacznie podwyższającą od 2018 r. wysokość ulgi B+R. Nowe przepisy czekają tylko na podpis prezydenta. Zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

— To jedna z ważniejszych ustaw, nie tylko dla przedsiębiorstw, ale dla całej gospodarki. Otwiera zdecydowanie szerzej drzwi dla firm, które chcą inwestować w B+R oraz innowacje. A gospodarce daje szanse na to, aby osiągnąć cel, jaki postawiła sobie Polska — 1,7 proc. wydatków na B+R w relacji do PKB do 2020 r. — mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Od 1 stycznia firmy prowadzące działania B+R będą mogły odliczyćaż 100 proc. kosztów kwalifikowanych (teraz mogą 50 proc.). Co to oznacza? Podwójnie odpiszą od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na B+R: raz w formie zwykłych kosztów uzyskania przychodu, drugi raz — korzystając z ulgi podatkowej. Prawo do nowej zachęty podatkowej będą miały też firmy działające w specjalnych strefach ekonomicznych. Nowością jest uprzywilejowanie centrów B+R. Od 2018 r. odliczenia z tytułu ulgi B+R poszybują dla nich w górę do 150 proc. Konfederacja Lewiatan zwraca też uwagę na luki w noweli.

— W ustawie brakuje tzw. innovation box, czyli obniżonej stawki podatku dochodowego albo zwolnienia podatkowego od dochodów ze sprzedaży praw własności intelektualnej (IP). Większość krajów UE takie rozwiązanie już ma. Np. Węgry opodatkowują takie dochody stawką w wysokości 4,5 proc. Bez tego trudno będzie zachęcać firmy do lokowania w Polsce na stałe działalności B+R — konkluduje Małgorzata Starczewska- -Krzysztoszek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu