Przedsiębiorcy czekają na swoją konstytucję

opublikowano: 12-04-2016, 22:00

Poprawa warunków prowadzenia biznesu powinna być priorytetem każdego rządu — podkreślają Pracodawcy RP.

Przedsiębiorcy chcą, aby polepszeniem prawa dla prowadzenia biznesu zajmowały się wszystkie resorty, które mogą mieć na to wpływ, a nie tylko jeden. I żeby w rządzie koordynowano wszystkie takie prace legislacyjne, zapewniając ich spójność.

— Niezmiernie istotne dla powodzenia operacji poprawy otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorców jest to, by nie tylko Ministerstwo Rozwoju, lecz także pozostałe resorty zmierzały w tym samym kierunku. Nie można pozwolić, aby projekty ustaw były blokowane w ramach podziałów na tzw. Polskę resortową, jak również na to, aby inne ministerstwa zgłaszały inicjatywy zmierzające w przeciwnym kierunku do zgłaszanego przez resort rozwoju — stwierdza Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.

Pracodawcy RP podkreślają, że poprawa prawnych warunków prowadzenia działalności powinna być priorytetem każdego rządu. Jednocześnie oceniają, że Ministerstwo Rozwoju (MR) rozpoczęło działania zmierzające do wprowadzenia zmian prawa oczekiwanych przez przedsiębiorców. Wznowiono prace nad tzw. konstytucją dla biznesu, czyli nowym Prawem działalności gospodarczej.

Sejm poprzedniej kadencji nie zdążył z doprowadzeniem do finału prac legislacyjnych nad tym aktem.

— Teraz pomysł powraca i jest to bardzo dobra informacja. Obowiązująca od 2004 r. ustawa o swobodzie działalności gospodarczej straciła na znaczeniu i nie zapewnia przedsiębiorcom wystarczającej ochrony przed biurokracją — podkreśla Arkadiusz Pączka.

Zwraca też uwagę na inne inicjatywy legislacyjne istotne dla przedsiębiorców. Zespół ds. Doskonalenia Regulacji Gospodarczych przy MR pracuje m.in. nad zmianami administracyjnych kar finansowych oraz ułatwieniami dla procesów inwestycyjno-budowlanym. Trwa też przegląd działalności regulowanych i koncesjonowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu