Przedsiębiorcy grupowo pozwą ZUS

DI, PAP
opublikowano: 09-05-2011, 06:10

Do sądu trafi wkrótce pierwszy w historii zbiorowy pozew przedsiębiorców przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, zapowiada „Dziennik Polski”.

Na precedensową sądową batalię z ZUS-em będzie patrzeć cała Polska. Sprawa dotyczy bowiem losów tysięcy drobnych przedsiębiorców ściganych przez ZUS za to, że przed wrześniem 2008 r. zawieszali działalność gospodarczą i okresowo nie płacili składek na ubezpieczenie społeczne.


Dowodzą oni, że ZUS pozwalał na to, a nawet sam radził, jak to zrobić. Dzisiaj każe oddawać „zaległe składki” z karnymi odsetkami. Niektórzy muszą zapłacić dziesiątki tysięcy złotych.


Wojciech Andrusiewicz z warszawskiej centrali ZUS wielokrotnie zapewniał, że pracownicy Zakładu nigdy nie sugerowali, ani nie doradzali, jak zawieszać działalność i nie płacić składek w okresie owego „zawieszenia”.


Oburzeni przedsiębiorcy przedstawiają liczne dowody na to, że było inaczej. Posiadają ZUS-owskie instrukcje sprzed kilku lat, kopie prasowych wywiadów udzielanych przez kierownictwo Zakładu, niektórzy nagrali nawet doradzających im urzędników... Wielu sądzi, że „ZUS działał z premedytacją, by uzyskać gigantyczne odsetki od biednych ludzi”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane