Przedsiębiorcy na lokatach nie zarobią

opublikowano: 10-07-2013, 00:00

Usługi finansowe: W ciągu kwartału kolejny raz z rzędu spadło oprocentowanie lokat krótkoterminowych i kont oszczędnościowych dla firm

W ciągu ostatniego kwartału oprocentowanie lokat krótkoterminowych i kont oszczędnościowych dla przedsiębiorców z rocznym obrotem poniżej 5 mln zł gwałtownie spadło prawie w każdym banku — pokazuje kwartalne zestawienie Comperii „Bankowy radar MSP”, przygotowane specjalnie dla „Pulsu Biznesu”. W wielu przypadkach był to spadek o ok. 1 pkt proc., a niektórych nawet więcej.

Np. w Alior Banku oprocentowanie miesięcznego depozytu na 20 albo 50 tys. zł spadło z 3,25 proc. kwartał wcześniej, do 1,90 proc. obecnie, a w Raiffeisen Polbanku z 3,40 proc. do 2 proc. Na koncie oszczędnościowym BGŻ w I kwartale tego roku oferował do 3,25 proc., a teraz tylko 2,25 proc. Natomiast Bank Ochrony Środowiska nawet do 3,60 proc., a obecnie też góra 2,25 proc. Bank Pocztowy zaś oferował 5 proc., a teraz zaledwie 2,75 proc.

W obu przypadkach można obecnie na takich lokatach i kontach zarobić średnio 1-2 proc., maksymalnie 3 proc., choć zdarzają się pojedyncze przypadki, gdzie oprocentowanie jest wyższe (na miesięcznej lokacie w Idea Banku 6 proc., a w Multibanku 3,35 proc., na koncie oszczędnościowym w ING Banku Śląskim do 4,75 proc., a w Deutsche Banku 5 proc.).

Pocieszać może trochę fakt, że równocześnie ze spadkiem oprocentowania kont i depozytów, które jest oczywiście efektem obniżki stóp procentowych, spadł również WIBOR, a więc odsetki kredytów dla firm są niższe. Nie pomagają firmom banki, które kosztów kredytów ze swej strony nie zmieniły, a jeśli już, to częściej na gorsze. Np. prowizja pobierana przez Bank Pocztowy urosła do 3 proc. z 1,5 proc. Do tego niektóre banki podniosły opłaty za konta firmowe — BZ WBK z 15 do 25 zł i Kredyt Bank z 15 do aż 49 zł. Mimo to nadal w większości banków konta są darmowe, chociaż nie wszędzie bezwarunkowo.

Do podstawowych warunków, które należy spełnić, żeby mieć konto za zero złotych, należy utrzymywanie odpowiedniej wysokości salda na rachunku albo dokonywanie określonych operacji finansowych z tego konta. Spełnienia podobnych wymagań oczekują m.in. Bank BPS, BNP Paribas i Citi Handlowy. Gdzieniegdzie można też liczyć na oprocentowanie kont firmowych, choć też już niższe niż kwartał wcześniej. W FM Banku z maksymalnych 6 proc. spadło do 4 proc., a w Idea Banku z maks. 5 proc. do 3,5 proc.

Nie jest to więc wymarzony okres na lokowanie nadwyżek finansowych, choć może warto zaciągnąć kredyt. Trzeba też pamiętać, że w kontaktach z bankiem wiele zależy od relacji z klientem. Często można też lepsze warunki wynegocjować, choć oczywiście sytuacja taka jak obecnie podobnym rozmowom nie sprzyja.

OKIEM EKSPERTA
Lokaty gwałtownie w dół

JACEK KASPERCZYK
analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

Drugi kwartał 2013 r. przyniósł kontynuację dynamicznych zmian na rynku produktów bankowych skierowanych do podmiotów gospodarczych z rocznym obrotem nieprzekraczającym 5 mln zł. Przede wszystkim już drugi kwartał z rzędu obniżeniu uległo oprocentowanie produktów służących do pomnażania nadwyżek. Praktycznie w każdym banku spadło oprocentowanie lokat krótkoterminowych i kont oszczędnościowych o ok. 1 pkt proc. Na szczęście jednocześnie spadły także koszty kredytów ponoszone przez mikroprzedsiębiorstwa. Jest to efekt spadających stóp rynkowych WIBOR, które stanowią istotny element oprocentowania takich produktów. Jeśli stopa WIBOR maleje, to mikrofirmy płacą niższe odsetki od uruchomionych przez siebie kredytów. Niestety, warunki, na jakich banki oferują produkty kredytowe dla MSP, niewiele się zmieniły w porównaniu z poprzednim kwartałem. Zmiany oprocentowania produktów kredytowych i depozytowych w głównej mierze wynikają z obniżek stóp procentowych dokonanych przez Narodowy Bank Polski. Instytucja ta tylko w samym 2013 r. pięciokrotnie obniżała stosowane przez siebie stopy procentowe. Na koniec czerwca podstawowa stopa procentowa NBP (stopa referencyjna) wynosiła 2,75 proc.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu