Przedsiębiorcy o badaniu

KA
opublikowano: 18-05-2006, 00:00

Wiesław Wiśniewski

prezes Liberty Poland

Kancelarie prawne, które zostały wyselekcjonowane do badania, są dosyć daleko od przeciętnego rynku. Ich klienci to duże spółki o ogromnych kapitałach. Niewielki zaś przedsiębiorca nie zapłaci 300 i więcej złotych za poradę. Tak więc zakładam, że wiedza ankietowanych na temat sytuacji rynkowej większości firm w kraju może być oparta na dużym domniemaniu widzianym przez pryzmat największych korporacji.

Ze względu na odpływ kadr za granicę, sytuacja małych firm będzie coraz trudniejsza. Tak więc w celu utrzymania pracowników, koszty będą musiały rosnąć nadal. Brak jakiejkolwiek pomocy ze strony rządu, pomysły na wprowadzenie rad pracowniczych i trzyletnie gwarancje zatrudnienia dla kobiet, pogłębią problem. Małe i średnie firmy reagują bowiem najszybciej na manipulowanie instrumentami podatkowymi i prawa pracy.

To kilka uwag z mojej strony, na pewno też nie do końca obiektywnych, bo sformułowanych na podstawie doświadczeń moich partnerów w biznesie, czyli firm zatrudniających od 3 do 20 osób.

dr Witold Staniszkisz

prezes Rodan Systems

Moim podstawowym zastrzeżeniem jest konstrukcja badania. Jestem przekonany, że w odniesieniu do pytania dotyczącego wielkości inwestycji zagranicznych większość respondentów nie dysponowała danymi statystycznymi oraz prognozami, które mogłyby uwiarygodnić ich osąd. Stąd neutralne odpowiedzi w rodzaju „na dwoje babka wróżyła”. Również jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy, wydaje się, że grupa badanych nie jest wystarczająco kompetenta, aby formułować prognozy. Oczywiście sytuacja polityczna może budzić pesymizm, ale z drugiej strony — strumień środków z funduszy strukturalnych jest chyba najbardziej istotnym źródłem dynamicznego wzrostu gospodarczego.

Jedyna kategoria odpowiedzi, to jest „ocena warunków dzialalności gospodarczej”, jest zgodna z moją intuicją, chociaż nie wiem na jakiej podstawie ilościowej respondenci opierają swoje opinie.

Podsumowując, nie potrafię ocenić wartości przeprowadzonego badania. Zastanawiam się również, czy prawnicy są grupą zawodową, której perspektywa spojrzenia na gospodarkę może być szczególnie wartościowym źródłem wiarygodnych przewidywań.

Krzysztof Jasiński

prezes Intertrading Systems Technology Mazowsze

Ogólny obraz i przedstawione wyniki pokazują, że prowadzenie biznesu w Polsce to niepewne zajęcie. Ta niepewność przenosi się także na ryzyko inwestycyjne. Stąd być może tak niskie wyniki odpowiedzi na pytania odnośnie do napływu kapitału zagranicznego. W branży IT dzieje się teraz bardzo dużo — słychać o nowych inwestycjach potentatów i uruchamianiu centrów rozwojowych czy finansowych na terenie kraju. W tym przypadku odpowiedzi byłyby inne.

Na pewno warte rozważenia są odpowiedzi odnoszące się do barier w prowadzeniu działalności gospodarczej — po wyłączeniu czysto prawniczych aspektów, pozostałe elementy są problemami każdej firmy. Wyniki opisujące problemy z przepływem gotówki, obciążenia pozapłacowe czy wymagania biurokratyczne są elementami hamującymi wzrost organizacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu