Przedsiębiorcy o barierach w pobudzaniu inwestycji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-10-2005, 14:59

Opieszałość sądów, zły stan infrastruktury drogowej, duża liczba parapodatków - to, w opinii przedsiębiorców uczestniczących we wtorkowej debacie poświęconej inwestycjom w Polsce, czynniki utrudniające działalność firmom i zaniżające konkurencyjność Polski jako miejsca lokowania inwestycji.

Opieszałość sądów, zły stan infrastruktury drogowej, duża liczba parapodatków - to, w opinii przedsiębiorców uczestniczących we wtorkowej debacie poświęconej inwestycjom w Polsce, czynniki utrudniające działalność firmom i zaniżające konkurencyjność Polski jako miejsca lokowania inwestycji.

    Inna bariera to biurokracja. Mówił o tym m.in. prezes Sanitec Koło Marek Kukuryka. Jego zdaniem polska gospodarka należy do tzw. "gospodarek przeregulowanych" o znacznym stopniu zbiurokratyzowania, przez co często przegrywa z Czechami czy Węgrami.

    Kukuryka wskazał także na zmiany w zakresie ulg w podatku VAT na materiały budowlane, jako przykład bałaganu prawnego, który powoduje "niepewność inwestycyjną" w długim okresie. Dodał, że negatywny wpływ na klimat inwestycyjny ma także jakość kadr rządowych i samorządowych oraz sądownictwa.

  W debacie uczestniczył także Cezary Mech - ekspert ekonomiczny Prawa i Sprawiedliwości, typowany na ministra finansów w nowym rządzie. Jego zdaniem kluczową kwestią gospodarczą jest aktywizacja 3 mln bezrobotnych w Polsce. Przypomniał, że w propozycjach PiS jest m.in. ulga dla przedsiębiorców w zakresie podatku CIT w wysokości 1 tys. zł miesięcznie przez dwa lata z tytułu stworzenia nowego miejsca pracy.    

    Kukuryka odniósł się do zapowiedzi PiS, dotyczącej aktywizacji budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Podkreślił, że należy zwrócić uwagę na fakt, iż budownictwo mieszkaniowe napotyka już dziś barierę podaży, związaną nie z podatkami, a z brakiem nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe, jak również problemem z zatrudnieniem specjalistów z branży budowlanej (np. spawaczy, monterów).

    Andrzej Blikle, prezes firmy cukierniczej A. Blikle powiedział w trakcie debaty, że działania władz na rzecz pobudzania przedsiębiorczości i przyciągania inwestorów do Polski w przypadku zachęt podatkowych często mają charakter pozorny. Wyjaśnił, że pozytywne efekty obniżenia stawki CIT w Polsce "znoszą się" na przykład z rozszerzaniem podstawy opodatkowania. Wynika to z rozszerzania przez ustawodawcę listy "niepodatkowych kosztów uzyskania przychodów", która liczy obecnie 62 pozycje. 

    Oznacza to, że wymiar podatku jest pozornie niski, ale odbiera się przedsiębiorcom prawo do zaliczania kolejnych kosztów w tzw. "koszty podatkowe", przez co rośnie udział efektywny podatku CIT w zysku brutto firm. Blikle poinformował, że w przypadku jego firmy od 1997 r. do chwili obecnej udział ten wahał się od 38 proc. do 65 proc.

    Organizatorami debaty "Recepta na boom inwestycyjny według nowego rządu - politycy i przedsiębiorcy o przyciąganiu i pobudzaniu inwestycji w Polsce" były "Warsaw Business Journal" i Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane