Przedsiębiorcy poniosą karę za promil

opublikowano: 03-10-2016, 22:00

Wymóg użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego do rejestrowania prostych spółek S24 przyblokuje ich rozwój — alarmują eksperci.

Zaostrzenie rygorów przy zakładaniu przez internet spółek S24 zwiększy bezpieczeństwo obrotu gospodarczego — uważa Ministerstwo Sprawiedliwości. Zastąpienie zwykłego podpisu elektronicznego kwalifikowanym ma utrudnić rejestrowanie firm na tzw. słupy. Utrudni też życie uczciwym przedsiębiorcom, ale za bezpieczeństwo warto przecież zapłacić. Czy na pewno? Statystyki nie pozostawiają złudzeń — MS strzela z armaty do wróbli. Jak informuje resort, spośród blisko 40 tys. prostych spółek z o.o. zarejestrowanych w Polsce w latach 2012-15 przy użyciu formularza ze strony MS, podstawienie słupów urzędnicy podejrzewali w… 40, czyli w jednym promilu przypadków.

— Przy tak śladowej liczbie nadużyć rejestrowanie spółek z o.o. przy wykorzystaniu zwykłego podpiu elektronicznego nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa obrotu — uważa Adrian Karkoszka z departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan. Wątpliwości nie mają też inni eksperci — Arkadiusz Pączka, ekspert Pracodawców RP, i Radosław Płonka, ekspert Business Centre Club. Ich zdaniem, skala ryzyka nie uzasadnia zmiany, która mocno uderzy w uczciwych przedsiębiorców. Którzy w formule S24 uruchamiali niemal co drugą spółkę z o.o. — Spadnie liczba wniosków dotyczących rejestracji spółek z o.o. przez internet. Będą zakładane w trybie tradycyjnym, co doprowadzi do znacznego wydłużenia procesu rejestracji, który już obecnie jest długi — wynosi od 4 do 6 tygodni — zauważa Adrian Karkoszka. Jego zdaniem, MS powinno raczej zająć się usprawnieniem platformy ePUAP (która też umożliwia założenie S24) i skróceniem czasu oczekiwania na rejestrację w KRS.

— Państwo powinno skupić się na wykrywaniu i zwalczaniu faktycznych nadużyć, zamiast przerzucać ciężar ścigania 1 proc. oszustów na 99 proc. uczciwych przedsiębiorców. Zaostrzenie rygorów niewątpliwie zmniejszy popularność spółek S24, hamując przedsiębiorczość — mówi Radosław Płonka. Podkreśla, że kombinatorzy bez trudu ominą nowe obostrzenia. Arkadiusz Pączka zwraca uwagę, że projekt MS idzie w poprzek rządowych obietnic dotyczących ułatwień dla przedsiębiorców.

— Pomysł stoi w oczywistej sprzeczności z planem Morawieckiego, który zakłada ograniczanie biurokracji i barier dla firm — mówi ekspert Pracodawców RP. Projekt, który oprócz wymogu podpisu kwalifikowanego (bezpiecznego), wymusza uwierzytelnianie profilu zaufanego poprzez portal ePUAP, jest na etapie konsultacji. © Ⓟ

Spółki na wczoraj

Zaletami S24 są szybkość rejestracji (w ciągu 24 h) oraz niskie koszty (brak aktu notarialnego). Często powstają jako spółki celowe do przeprowadzenia określonych transakcji (np. w celu rozpoczęcia inwestycji budowlanej) czy do tworzenia struktur holdingowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu