Czytasz dzięki

Przedsiębiorcy potrzebują gotówki

opublikowano: 26-03-2020, 22:00

Małe firmy uratowałoby zwolnienie z płacenia podatków oraz składek na ZUS. Liczą też na niższe koszty pracy.

Firma IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD) zapytała małych przedsiębiorców o najbardziej pożądane formy wsparcia w dobie kryzysu. Aż 76,7 proc. respondentów oczekuje przede wszystkim zwolnienia ze składek ZUS. Dzięki temu mogliby utrzymać dotychczasowy poziom zatrudnienia w możliwie niezmienionym stanie. Bez gwarancji ulg zmuszone będą pożegnać się z częścią pracowników. Nieco mniej podmiotów oczekuje, że rząd zwolni firmy z obowiązku płacenia podatków — tak odpowiedziało 64,4 proc. badanych, wskazując, że to rozwiązanie pomogłoby im skutecznie ochronić biznes przed negatywnymi skutkami epidemii.

— W sytuacji przedłużającego się zastoju przedsiębiorcy potrzebują pomocy natychmiast. Spora część firm już teraz nie pracuje, więc nie zarabia. Dodatkowo nie mogą liczyć, że dostaną zapłatę za już wystawione faktury, bo wielu kontrahentów, zamiast im zapłacić, zatrzymuje pieniądze na czarną godzinę. To groźne zjawisko może spowodować powstanie zatorów płatniczych, których skutkiem będą bankructwa i bezrobocie — twierdzi Adam Łącki, prezes KRD.

38,1 proc. badanych spółek oczekuje od państwa obniżenia kosztów pracy. Blisko co piąta firma liczy na to, że nie będzie musiała ponosić odpowiedzialności za niewykonanie umowy, które spowodowane jest walką z koronawirusem. Natomiast 12 proc. przedsiębiorców chciałoby, żeby państwo umożliwiło im wzięcie pożyczki na preferencyjnych warunkach, a 16 proc. chętnie skorzysta z wakacji kredytowych, które pozwolą zachować pieniądze potrzebne do finansowania bieżących zaległych płatności.

Jakub Kostecki, prezes zajmującej się odzyskiwaniem długów spółki Kaczmarski Inkasso, przyznaje, że firma w ostatnim czasie obserwuje wzmożoną aktywność przedsiębiorców chcących odzyskać swoje należności. Szybciej niż do tej pory przekazują oni sprawy do windykacji.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane