Przedsiębiorcy proszą o obniżkę akcyzy

Jarosław Królak
opublikowano: 01-08-2006, 00:00

Spadek akcyzy o 8 groszy na litrze benzyny nie uderzy w budżet, a wzmocni gospodarkę — twierdzi izba paliw płynnych. Apeluje do rządu o obniżkę.

Polska Izba Paliw Płynnych (PIPP), skupiająca ponad 300 dystrybutorów, wystąpiła do Stanisława Kluzy, ministra finansów, o pilne zmniejszenie akcyzy na paliwa silnikowe.

— Z naszych symulacji wynika, że minister finansów mógłby bezpiecznie obniżyć akcyzę o 8 groszy za litr benzyny, aby nie nastąpił ubytek wpływów budżetowych. Poziom opodatkowania byłby wtedy na poziomie stycznia tego roku, a cena detaliczna na stacjach byłaby niższa o 10 groszy — mówi Halina Pupacz, prezes PIPP.

Izba alarmuje, że jeśli rząd nie ograniczy akcyzy to w grudniu 2006 r. litr PB 95 może kosztować nawet 4,9 zł.

Tnij ministrze

Główna przyczyną wzrostu cen paliw są rosnące wraz z cenami ropy koszty produkcji paliw. Dziś na cenę detaliczną litra Pb 95 składa się akcyza (1,32 zł), 22 proc. VAT oraz opłata paliwowa (8 gr). Razem podatki stanowią około połowy ceny (2,17 zł). Reszta to koszty oraz marże producentów i dystrybutorów.

PIPP wymyśliła sposób na zatrzymanie galopu cen.

— Podstawą naszej symulacji (patrz wykres) jest utrzymanie wpływów do budżetu z tytułu opodatkowania paliw silnikowych na poziomie stycznia 2006 r. Obecnie za tysiąc litrów benzyny Pb 95 akcyza wynosi 1315 zł. Gdyby minister finansów zmniejszył ją o 75 zł czyli do 1240 zł, to łączne opodatkowanie litra spadłoby do poziomu styczniowego. Budżet by nie ucierpiał, a ceny na stacjach byłyby niższe — mówi Kamil Wdowiński z PIPP.

W apelu izby czytamy, że taka obniżka doprowadziłaby również do stabilizacji cen paliw w Polsce, a to częściowo zneutralizowałoby skutki zaburzeń cen ropy na świecie, skłoniłoby przedsiębiorców do inwestowania, umożliwiłoby spadek cen towarów i usług. Nie udało nam się wczoraj dowiedzieć, czy i kiedy minister ustosunkuje się do apelu.

Na razie minister Kluza kluczy w sprawie akcyzy na benzynę. Zapowiedział jedynie, że nie będzie podwyżki od 1 września. Rząd myśli o podniesieniu akcyzy o 25 groszy na litrze od stycznia 2007 r.

Chwilowa korzyść

O ocenę inicjatywy PIPP poprosiliśmy Urszulę Cieślak, analityka z BM Reflex, firmy monitorującej sytuację na rynku paliw.

— Taka obniżka akcyzy nie zagwarantuje stabilizacji ceny benzyny. Owszem w krótkim okresie przyniosłaby korzyści, lecz pamiętajmy, że każdy wzrost ceny ropy rzutowałby na wysokość podatku VAT, a ten ma wpływ na cenę detaliczną. A jest poważne zagrożenie, że ceny ropy będą nadal rosły — mówi Urszula Cieślak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu