Przedsiębiorcy stracą na euro

opublikowano: 22-03-2018, 22:00

Polacy uważają, że wprowadzenie europejskiej waluty niekorzystnie odbiłoby się na sytuacji polskich firm.

Rodacy nie spodziewają się prędkiego dołączenia do strefy euro — wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie instytucji płatniczej Akcenta. Dwie trzecie pytanych prognozuje, że nie nastąpi to w ciągu najbliższej dekady. Równie sceptycznie Polacy odnoszą się do potencjalnych korzyści płynących z przyjęcia wspólnej waluty.

— Aż połowa badanych sądzi, że euro będzie dla polskich firm kłopotem i źle wpłynie na rodzimy biznes. Tak przyznało dokładnie 50,7 proc. respondentów — wskazuje Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału Akcenty.

Co ciekawe, największe obawy przed niekorzystnym wpływem dołączenia Polski do strefy euro przejawiają reprezentanci pokolenia milenialsów. Najbardziej pesymistyczna jest w tej kwestii grupa osób w wieku 25-36 lat, wśród której blisko dwie trzecie odpowiedziało, że dołączenie do Eurolandu może źle odbić się na polskim biznesie. Tylko co piąty respondent w tym wieku wskazał przeciwną odpowiedź.

Młodsi reprezentacji pokolenia milenialsów, w wieku od 18 do 24 lat, także częściej niż starsze generacje wskazywali na pesymistyczny scenariusz dla krajowych firm po dołączeniu do Eurolandu (55,7 proc.). Najmniejsze obawy mają natomiast respondenci w wieku powyżej 50. roku życia.

— Młodzi, rozpoczynający dopiero karierę i zakładający rodziny, obawiają się, że zmiana waluty osłabi dobrą koniunkturę i konkurencyjność firm, a tym samym niekorzystnie wpłynie na ich sytuację finansową. Natomiast starsze pokolenie doświadczyło już wielu przełomowych transformacji w kraju — uważa Radosław Jarema. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Przedsiębiorcy stracą na euro