Przedsiębiorcy to sól naszego miasta

DI
opublikowano: 04-05-2015, 00:00

Kwestionariusz samorządowca: Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

Zostałem prezydentem, żeby...

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni
Zobacz więcej

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni ŁUKASZ GŁOWALA

Wraz z zespołem znakomitych samorządowców realizować zadanie, jakim jest tworzenie miasta o wysokiej jakości życia wszystkich mieszkańców, przyjaznego dla biznesu i turystów.

Największym atutem mojego miasta...

Są ludzie — ta szczególna wspólnota, której rodowód sięga lat 20. 30. XX w., kiedy przybyli zewsząd Polacy wraz z Kaszubami z determinacją, odwagą i optymizmem budowali od podstaw miasto i port, które stały się synonimami najwyższej jakości i nowoczesności. Dziś gdynianie wykazują podobną jak ich dziadowie i ojcowie umiejętność rozwiązywania problemów, godną podziwu zaradność i otwartość na trudne wyzwania.

Na pewno trzeba zmienić…

To, że samorządy doświadczają od organów państwa mnóstwa utrudnień, podszytych niejako brakiem zaufania do naszych umiejętności. Z drugiej zaś strony obarcza się nas kosztownymi zadaniami bez wskazania źródeł ich finansowania.

Moim największym sukcesem jest…

Na płaszczyźnie zawodowej źródłem mojej wielkiej satysfakcji jest wysoka jakość życia w naszym mieście, stwierdzana od lat przez samych gdynian w badaniach socjologicznych. To najlepsza miara sukcesu dla samorządowca. W życiu prywatnym moim sukcesem jest wspaniała rodzina.

Moim największym błędem było…

W tej sprawie zostawiam głos opozycji. Moim zdaniem, obdarzenie mnie przez gdynian po raz piąty bardzo mocnym mandatem w bezpośrednich wyborach oznacza, że wielkich błędów dotychczas nie popełniłem.

Gdyby miasto dostało w prezencie równowartość rocznych wpływów budżetowych, to…

Ważnych celów, które z powodów finansowych czekają w kolejce na realizację, jest niemało. Jednym z nich jest Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej, tzw. OPAT, której pilną konieczność dla rozwoju regionu uznała m.in. Komisja Infrastruktury Sejmu RP.

Szacowany koszt tej inwestycji oscyluje właśnie wokół rocznego budżetu Gdyni.

Przedsiębiorcom z mojego miasta chciałbym powiedzieć…

Że są solą naszego miasta. Przy każdej możliwej okazji to powtarzam. Małe i średnie innowacyjne firmy decydują o kondycji gospodarczej Gdyni. Dlatego wiele jako samorząd robimy, by poprawiać warunki rozwoju biznesu.

Kiedy myślę o partnerstwie publiczno-prywatnym…

To jestem przekonany, że przy wsparciu legislacyjnym państwa taka formuła może sprzyjać rozwiązywaniu wielu problemów i służyć ambitnym projektom, trudniejszym do wykonania w pojedynkę.

Gdy myślę o Unii…

To nie mam wątpliwości, że dzięki temu, iż Polska jest jej pełnoprawnym członkiem, w ciągu 11 lat od akcesji zmieniła się na bardziej nowoczesny, zasobny, otwarty kraj, choć standardy życia nie wszędzie udało się wyrównać. W Gdyni się udało.

Gdybym był premierem…

Nie mam takich aspiracji. Moim środowiskiem jest samorząd. Od kolejnych premierów oczekuję partnerskiej współpracy.

Kiedy już odejdę ze stanowiska…

Mam pomysły na dalszą aktywność publiczną. Na razie jednak jesteśmy na początku czteroletniej kadencji, którą zamierzam wypełnić intensywną pracą w samorządzie Gdyni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Przedsiębiorcy to sól naszego miasta