Przedsiębiorczości można się nauczyć

opublikowano: 08-08-2017, 22:00

Łódzcy przedsiębiorcy wskazują, co sprzyja zakładaniu i prowadzeniu firmy na co dzień. Pomocne okazują się warsztaty biznesowe.

Biznes w Łodzi i regionie ma się coraz lepiej. Od początku 2017 r. powstało tam prawie 3 tys. nowych firm, podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Dzięki temu maleje również stopa bezrobocia. Wraz ze wzrostem liczby przedsiębiorców przybywa też wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć.

— Nie tak łatwo być przedsiębiorcą. Trzeba umieć samemu organizować sobie pracę, a jeśli mamy pracowników — także innym osobom. Właściciel firmy powinien widzieć całość procesów,które zachodzą w jego biznesie. Musi śledzić konkurencję, dbać o zatrudnionych, kontrolować koszty — wylicza Maciej Stańczyk, współwłaściciel klubokawiarni Niebostan.

Maciej Stańczyk przekonuje jednak, że nie należy się zniechęcać. Sam jest przykładem tego, że ciężka praca urzeczywistnia marzenia, ale również przestrzega, aby twardo stąpać po gruncie związanym z finansami i jak najczęściej, choćby boleśnie, konfrontować plany z rzeczywistością.

Znaleźć własną przestrzeń

Kolejną bolączką młodych biznesmenów jest brak odpowiedniego miejsca do pracy, spotkań z klientami czy partnerami biznesowymi. Koszty wynajmu często wykraczają poza możliwości finansowe początkujących przedsiębiorców. W takiej sytuacji warto pomyśleć nad skorzystaniem z przestrzeni współdzielonej (tzw. coworking), z której korzystają już nie tylko freelancerzy, ale także właściciele firm czy ich pracownicy. To dużo tańsze rozwiązanie niż wynajem biura na wyłączność. Ponadto zazwyczaj znajdują się w łatwo dostępnych miejscach. W Łodzi jedną z takich przestrzeni jest Idea Hub.

— Znamy naszych klientów i obserwujemy ich potrzeby. W odpowiedzi na nie powstała przestrzeń przyjazna przedsiębiorcom. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym młode biznesy będą miały sprzyjające warunki do rozwoju. Miejsce, gdzie można swobodnie pracować, ale też spotykać się z kontrahentami i nawiązywać kontakty z innymi użytkownikami przestrzeni — mówi Marta Bloch, menedżer projektu w Idea Hub.

Rady na wagę złota

W ostatnim czasie w Łodzi pojawiło się wiele inicjatyw skierowanych właśnie do młodych i kreatywnych przedsiębiorców. W Łódzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości, Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, urzędach i instytucjach nie brakuje spotkań i warsztatów dla właścicieli firm. Również start-upowcy znajdą wydarzenia przygotowanez myślą o nich, jak choćby Robimystartupy. Przedsiębiorcze kobiety natomiast mogą uczestniczyć w „Śniadaniach na obcasach”. Początkujący biznesmeni na takich warsztatach uczą się zdolności określania celów biznesowych, układania odpowiednich strategii czy znajdowania sposobów na finansowanie firmy i jej promocję.

— Przy codziennym natłoku zadań trudno jest nam zatrzymać się i spojrzeć na to, co robimy. W związku z tym, wielu właścicieli firm, w tym przedsiębiorcy z Łodzi, często miewają problemy z ustaleniem priorytetów i podjęciem decyzji: które działania wykonać najpierw, jak pogodzić życie zawodowe z prywatnym i skąd poznać, że podejmowane decyzje są słuszne — zauważa Krzysztof Herdzik, partner zarządzającyw You Can Business i prowadzący otwarty cykl warsztatów biznesowych na temat rozwijania własnej firmy.

Z rad Krzysztofa Herdzika, przytoczonych podczas jednego ze spotkań, skorzystała Katarzyna Kubik.

— Ustanowiliśmy misję firmy, zainicjowaliśmy integrację zespołu, a także zmieniliśmy podejście do naszych pracowników zgodnie z zasadą win-win — mówi Katarzyna Kubik, uczestniczka warsztatów, współwłaścicielka łódzkiej, rodzinnej firmy Ander.

Przykład Łodzi pokazuje, że warto korzystać z dostępnych w mieście wydarzeń dla właścicieli firm. W większości są one bezpłatne, a zdobyta na nich wiedza może okazać się bezcenna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu