Przedsiębiorczych ciągnie nad morze

opublikowano: 30-05-2017, 22:00

Na Pomorzu inwestorów kuszą nie tylko największe miasta. Oferty doskonalą także mniejsze miejscowości

Pomorzanie są względnie młodzi i ambitni. I co najważniejsze — mają dobre warunki do prowadzenia biznesu.

NA CELOWNIKU: Dobre warunki zamieszkania i przystępne ceny mieszkań, sieć szkół, sklepów, instytucji kultury powodują, że nasze miasto jest pozytywnie postrzegane przez młodych ludzi, którzy widzą w nim perspektywy rozwoju — mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.
Fot. ARC

— Mamy zaplecze w postaci dwóch uczelni, których mury co roku opuszczają fachowcy, oraz dobrą lokalizację, bo Gdańsk to nie tylko port, ale również okno, a raczej drzwi do całego regionu i dalej — do Europy Wschodniej i Azji. Dla wielu firm siedziba albo oddział w naszym mieście jest świetną bazą wypadową. Poza tym teraz, gdy już wiele firm ulokowało się w Gdańsku, możemy śmiało mówić o pewnej renomie, która działa zachęcająco na kolejnych przedsiębiorców — mówi Michał Piotrowski, inspektor w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Zapewnia, że miasto jest hubem, jeśli chodzi o nowoczesne technologie i branżę IT.

— A ponieważ Polska Agencja Kosmiczna ma u nas swoją siedzibę, zaczynamy przyciągać również inwestorów z branży kosmicznej — dodaje Michał Piotrowski.

Okna Pomorza

Gdańsk kładzie mocny nacisk na wsparcie przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Pomoc oferuje m.in. za pośrednictwem Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości i Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego „InvestGDA”. Przedsiębiorczych przyciąga także Gdynia, gdzie stopa bezrobocia wynosi 3,5 proc., gdy średnia dla całego kraju to 7,7 proc. W 2007 r. powstało Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości (GCWP), którego celem jest zapewnienie komfortowej i kompleksowej obsługi przedsiębiorców. Umożliwia też załatwienie wszystkich formalności w jednym miejscu, zgodnie z zasadą tzw. jednego okienka.

Otwarcie na innowacyjne technologie produkcji i nowoczesne usługi to dla miasta priorytet, dlatego w 2001 r. przyjęło, a w 2015 r. uaktualniło długofalowy Gdyński Program Wspierania Przedsiębiorczości. Tłumaczy, że Monika Antkowiak, inspektor z GCWP, miasto może się też pochwalić bogatą ofertą kulturalną i sportową, dostępem do Pomorskiego Parku Naukowo- -Technologicznego i Parku Konstruktorów. Intensywnie rozwijają się tu firmy z sektorów: ICT (Teleinformatyka), TSL (Transport-Spedycja-Logistyka), branży morskiej, mediów, biotechnologii, usług finansowych, medycznych, edukacji, ochrony środowiska.

Działalność rozproszona

Przedsiębiorczość kwitnie także w Tczewie.

— Boom na nasze miasto zaczął się wraz z włączeniem Tczewa do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i inwestycją firmy Flextronics z branży wysokich technologii, głównie elektroniki. Przedstawiciele tego sektora są u nas najbardziej aktywni. Oprócz zwolnień z podatku od nieruchomości, które oferuje strefa ekonomiczna, Tczew przyjął w 2016 r. uchwałę o zwolnieniu przedsiębiorców z podatku od nieruchomości pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. Zwolnieni mogą być przedsiębiorcy, którzy wybudują budynki, rozbudują swoje zakłady, nabędą grunty, budynki i budowle, aby wykorzystać je lub podnająć na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej — opowiada Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

Nowoczesnym, atrakcyjnym i przyjaznym dla przedsiębiorców miastem jest także Malbork. Mogą tam również korzystać ze zwolnienia do 5 lat z podatku od nieruchomości dla nowych inwestycji i z tytułu tworzenia miejsc pracy.

— Szkoły zawodowe i Wyższa Szkoła Gospodarki w Malborku przygotowują absolwentów do pracy w nowoczesnych zawodach. Na terenie malborskiej podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i w jej otoczeniu z sukcesem prowadzi działalność wiele podmiotów o charakterze międzynarodowym — zachwala Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Imponująca jest liczba zarejestrowanych w tym mieście firm. — Ponad 3,5 tys. podmiotów wspierają instytucje otoczenia biznesu, które zapewniają usługi logistyczne, finansowe, doradcze. Aktywnie działa Rada Gospodarcza. Cieszy się dużym autorytetem w środowisku biznesowym i u radnych. Do jej zadań należy m.in. opiniowanie wszystkich uchwał dotyczących przedsiębiorczości — opowiada Marek Charzewski.

Do najbardziej aktywnych w Malborku należą branże budowlana, elektromaszynowa z kapitałem norweskim, kosmetyczna z kapitałem niemieckim i chemiczna.

— Dobre warunki zamieszkania i przystępne ceny mieszkań, sieć szkół, sklepów, instytucji kultury powodują, że miasto jest pozytywnie postrzegane przez młodych ludzi, którzy widzą w nim perspektywy rozwoju. Największy na świecie zamek krzyżacki, przyciągający rocznie setki tysięcy turystów z całego świata, pozytywnie oddziałuje na rozwój branży turystycznej. Sprzyja powstawaniu kolejnych hoteli i lokali gastronomicznych — przekonuje Marek Charzewski.

Pole przyciągania

— Na Pomorzu przybywa inwestycji zagranicznych, co jest efektem przyjętej w 2011 r. strategii — informuje Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego. Jej fundamentem była inicjatywa Invest in Pomerania i wskazanie branż priorytetowych, które region chce rozwijać i w których jego atrakcyjność dla potencjalnych inwestorów jest największa.

— U podstaw wyboru branż legły takie czynniki, jak kapitał ludzki, dostęp do infrastruktury, w szczególności dostęp do portu, wysoka jakość życia i silny ośrodek akademicki. W ostatnim czasie szczególnie doceniony został potencjał przyciągania talentów przez Pomorze. Nie bez znaczenia jest też to, że obsługa inwestorów zagranicznych jest uznawana za jedną z najlepszych w kraju — informuje Mieczysław Struk.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane