Przedświąteczny handel w Broniszach

PAP, DI
opublikowano: 13-04-2019, 08:43

Na rynku hurtowym w Broniszach panuje duży ruch zakupowy. Hurtownicy z dalszych rejonów Polski już robią zapasy na nadchodzące Święta korzystając z jeszcze niskich cen.

Podaż nowalijek jest duża, coraz więcej jest produktów typowo świątecznych jak chrzan, ćwikła czy jaja.

Jak poinformował ekspert rynku Maciej Kmera, szczyt przedświątecznych zakupów jest spodziewany w środę i czwartek przyszłego tygodnia, choć już teraz są odnotowywane duże obroty handlowe.

Duże nasłonecznienie w ostatnich 10 dniach przyniosło przyspieszony wzrost i dojrzewanie krajowych warzyw uprawianych w tunelach foliowych i szklarniach. Jest ich coraz więcej, a więc i ceny spadły.

Duża podaż krajowych rzodkiewek wyeliminowała import z Włoch i Hiszpanii. Pęczek rzodkiewek kosztuje obecnie 1 do 1,5 zł. Znacząco wzrosła podaż botwiny i młodego buraka w pęczkach w cenie od 2,5 do 3 zł. Jest już polski szczypiorek 0,85-1,1 zł/pęczek i szczypior cebulowy 2-2,5 zł za pęczek o długości nawet 40 cm.

Słoneczne dni wywołały wysyp ogórków szklarniowych, których cena spada nawet do 2 zł/kg, ale najczęściej są oferowane w cenie 3-3,75 zł/kg. Na rynku są duże dostawy pomidorów czerwonych i malinowych a ceny na razie utrzymują się na stałym poziomie 7-11 zł/kg. Sałata masłowa i karbowana po okresie zimowych, zaporowych cen zbliżyła się do poziomu cen sałaty importowanej tj. 1,6 zł/szt.

Pewną niespodzianką jest pojawienie się na rynku rabarbaru uprawianego pod osłonami, który można kupić w cenie 7-8 zł/kg.

Nadal drogie są warzywa gruntowe. Niska podaż przekłada się na dużo wyższe ceny niż w ubiegłym roku. I tak kapusta biała jest aż ośmiokrotnie droższa niż przed rokiem, trzeba za nią zapłacić 2,8-3,2 zł/kg. Cebula biała kosztuje 1,8-2,1 zł/kg – 3,5 razy więcej niż w 2018 r. 2,5 krotnie więcej trzeba zapłacić za ziemniaki - 1,6-1,8 zł/kg.

Natomiast w zbliżonych cenach do ubiegłego roku jest marchew (1,6-2,2 zł/kg) oraz pietruszka (7-9 zł/kg).

Na rynku w Broniszach pojawiły się produkty typowo świąteczne. Korzeń chrzanu kosztuje 10 zł/kg, chrzan tarty 3-4 zł/300 g, ćwikła 3 zł/300 g, żurek 2-3 zł/250 ml, barszcz biały 2,5-3 zł/250 ml.

W sprzedaży jest duży wybór jaj. Najtańsze - fermowe można kupić w cenie 0,4 – 0,6 zł/szt. Dużo droższe jaja kurze ekologiczne kosztują 0,9-1,1 zł/szt, a jaja kurze zielononóżki 0,75-0,85 zł/szt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy