PRZEGLĄD PRASY -- 1 lutego

ELEKTRIM - KABLE SPÓŁKA AKCYJNA
01-02-2002, 08:04

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 1 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Wartość polskiego eksportu w 2001 roku przekroczyła 30 miliardów dolarów. Firmom udało się utrzymać zagraniczne rynki zbytu mimo mocnego złotego i osłabienia gospodarczego w UE. (s.A1 i B1)

W czwartek zachodni dyplomaci poinformowali Rzeczpospolitą, że Polska zamierza przyspieszyć negocjacje z UE i w trzy-cztery miesiące zamknąć sześć rozdziałów rozmów, w tym dotyczące sprzedaży ziemi cudzoziemcom i wprowadzenia wiz dla polskich sąsiadów ze Wschodu. (s.A1 i A5)

W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozdysponowała wygospodarowane w trakcie prac nad budżetem 674,5 miliona złotych. Posłowie zdecydowali, że środki te zostaną przeznaczone m.in. na pomoc społeczną i dostosowania polskiego rolnictwa do standardów UE. (s.B1)

W czwartek zaprezentowano w Ministerstwei Gospodarki ostateczną wersję pakietu "Przede wszystkim przedsiębiorczość". Główne jego cele i założenia to: uproszczenie systemu podatkowego i ubezpieczeń społecznych oraz usprawnienie w kontaktach rząd-przedsiębiorca. (s.B2)

James McCormack, dyrektor ratingów krajów i samorządów agencji Fitch powiedział, że jego agencja z uwagą obserwuje zakusy na niezaelżność banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Dodał, że zeszłoroczny wzrost PKB w Polsce był zdecydowanie niezadowalający. (s.B2)

Po pięciu latach ujemnego dla Polski salda w handlu z Niemcami, w 2001 roku zmieniło się ono na dodatnie. Od 10 lat Niemcy są największym partnerem handlowym Polski. (s.B4)

Nafta Polska chce, by austriacki OMV i węgierski MOL przedłużyły do 15 kwietnia ważność swoich ofert na zakup akcji PKN Orlen. Zarząd Nafty postanowił rozpocząć równoległe rozmowy z oboma koncernami. (s.B5)

Minister skarbu powołał nowy skład rady nadzorczej Ruchu. Weszli do niej m.in. prominentni politycy związani z SLD i PSL. Nie wiadomo, dlaczego minister Wiesław Kaczmarek postanowił wymienić radę przed upływem jej kadencji. (s.B5)

W czwartek zarząd Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), który ma 50 procent akcji Niezależnego Operatora Międzymiastowego (NOM), podjął decyzję o zmianie zarządu NOM. Nowym prezesem został Andrzej Arendarski. (s.B5)

Skarb państwa nie zamierza zrywać dotychczasowych umów z Eureko w sprawie PZU. Resort chce jednak zmiany dotychczasowych porozumień tak, by zapewnić sobie większy wpływ na tę największą polską firmę ubezpieczeniową. (s.B6)

Norweska Nordea zamierza utworzyć w Polsce towarzystwo funduszy inwestycyjnych i podpisała wstępną umowę sprzedaży spółki Energo Życie.

(s.B6)

GAZETA WYBORCZA

Duńska firma DONG postanowiła o rok, do 2005 roku, przesunąć termin uruchomienia nowego gazociągu do Polski. Tłumaczy to niepewnością na polskim rynku, także co do dostawy gazu z Norwegii, oraz poszukiwaniem nowych partnerów do przedsięwzięcia. (s.22)

Szef KPWiG Jacek Socha ostro skrytykował środową decyzję rady nadzorczej Elektrimu, która zawiesiła wiceprezesa Jacka Walczykowskiego w pełnieniu funkcji. Z informacji Gazety wynika, że jego odejścia zażądał prezes Waldemar Siwak. (s.28)

PKN Orlen wyda do 2005 roku blisko 2,5 miliarda złotych na rozwój sieci stacji benzynowych. Według zarządu, powinno to zapewnić firmie 40-procentowy udział w rynku sprzedaży detalicznej paliw. Koncern nie udzielił odpowiedzi na pytanie skąd weźmie pieniądze na takie inwestycje. (s.29)

PRAWO I GOSPODARKA

Nieprawidłowości opiewające na prawie 19 miliardów złotych ujawniono w wyniku kontroli skarbowych, zakończonych w trzech kwartałach 2001 roku, dowiedział się PG. To aż o 64,4 procent więcej niż w tym samym okresie roku 2000. (s.1)

Burza wokół projektu Komisji Europejskiej, która chce przeznaczyć w ciągu trzech lat 40 miliardów euro na rozszerzenie UE, może okazać się przedwczesna. Budzi kontrowersje w samej Unii, a jego przyjęcie wymaga jednomyślności. (s.1)

PARKIET

W najbliższy wtorek odbędzie się kolejne posiedzenie rady nadzorczej Elektrimu. Według nieoficjalnych informacji Parkietu, w jego trakcie dojdzie do wyboru nowych członków zarządu warszawskiego holdingu. (s.1)

Rada nadzorcza PZU Asset Management zawiesiła prezesa Krzysztofa Mastalerza. Jego obowiązki będzie pełnić wiceprezes Harlan Zimmerman. Mastalerz przestał również zasiadać w radach nadzorczych innych spółek z grupy PZU. (s.7)

PULS BIZNESU

Prezes URT lada dzień uzna usługi telefonii międzynarodowej VoIP za usługi głosowe, wynika z nieoficjalnych informacji. Tym samym stanie po stronie monopolisty w sporze spółki z operatorami. Efektem może być załamanie się rynku wartego 60 milionów dolarów. (s.7)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ELEKTRIM - KABLE SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 1 lutego