PRZEGLĄD PRASY -- 10 czerwca

10-06-2002, 08:04

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 10 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Najbardziej harmonijnie rozwijającym się bankiem w Polsce jest niewielki AIG Bank, wynika z dziesiątego już Rankingu Banków Rzeczpospolitej. Bank ten dość zdecydowanie wyprzedził BRE Bank i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). (s.A1, BI-BV)

Najpóźniej w przyszłym roku ma ruszyć system poręczeń kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zakłada on utworzenie banku regwarancyjnego, który byłby wyposażony w akcje spółek z udziałem skarbu państwa o łącznej wartości kilku miliardów złotych. (s.B1)

Główny sponsor piłkarskiej reprezentacji Polski, operator sieci komórkowej Era GSM, wydał na ten cel, według nieoficjalnych danych Rzeczpospolitej, około 12 milionów złotych. Intensywnie promuje się też browar Lech, także sponsorujący polskich piłkarzy. (s.B3)

GAZETA WYBORCZA

Sejm w ekspresowym tempie znowelizował ustawę o listach zastawnych i bankach hipotecznych, aby te mogły z większym rozmachem kredytować inwestycje gmin i deweloperów. Dzięki nowelizacji banki hipoteczne będą teraz mogły m.in. prowadzić rachunki tych firm deweloperskich, które korzystają z ich kredytów hipotecznych. (s.22)

Już oficjalnie wiadomo, że nowym inwestorem dla Daewoo-FSO może być brytyjski MG Rover, dawny partner żerańskiej firmy. W 1995 roku Rover był jednym z odrzuconych pretendentów do prywatyzacji FSO, gdyż firma ta oferowała mniej niż Daewoo. (s.23)

Na finiszu negocjacji z UE pojawił się niebezpieczny zakręt - unijna kłótnia o dopłaty bezpośrednie. Polscy negocjatorzy nie załamują jednak rąk i odrabiają opóźnienia w negocjacjach. Podczas dzisiejszej sesji rozmów z UE, Polska zakończy negocjacje w obszarze transportu i rybołówstwa. (s.24)

W raporcie, do którego dotarła Gazeta, austriacki bank inwestycyjny CA IB wycenia każdą akcję holdingu ITI na 3,5 dolara (około 14 złotych). Gazeta rozważa, czy warto tyle zapłacić za papiery spółki w ofercie publicznej. (s.26)

Wyczekiwana z ogromnym napięciem zgoda na połączenie PTE Skarbiec-Emerytura i PTE BIG Banku Gdańskiego nie przyniosła, wbrew zapowiedziom ekspertów, fali podobnych wniosków. Nowe towarzystwo awansuje na piąte miejsce pod względem wielkości aktywów. (s.34)

Jak wynika z informacji Gazety, Citigroup może w najbliższych dniach wycofać się z konsorcjum, które miało odkupić od Vivendi połowę udziałów w Elektrimie Telekomunikacja (ET). Gazeta rozważa reperkusje takiego posunięcia dla warszawskiego holdingu, będącego właścicielem pozostałych 49 procent akcji ET. (s.35)

Austriacki koncern paliwowy OMV nie rezygnuje z zakupu akcji PKN Orlen i chce wejść na polski rynek jedynie poprzez współpracę z polskim koncernem. Jak poinformował prezes OMV, Wolfgang Ruttenstorfer, jego firma nie zamierza przejmować ani budować w Polsce własnej sieci stacji benzynowych. (s.35)

PULS BIZNESU

Banki, które mają kredytować Stocznię Szczecińską liczą, że spółka rozpocznie postępowanie układowe z wierzycielami. Firma złożyła już wniosek o jego otwarcie. Nie należy jednak spodziewać się szybkiej decyzji sądu, bo stocznia formalnie nie zakończyła jeszcze poprzedniego układu. (s.3)

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury zapewniają, że uratują środki pomocowe z UE, przeznaczone na inwestycje kolejowe. Jest to reakcja na informacje PB o możliwości utraty przez Polskę prawie trzech miliardów złotych z Unii. (s.4)

Rynek emerytalny potrzebuje nowych graczy, uważa Jan Montkiewicz, szef Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). Zamierza on do końca roku znaleźć inwestora dla Daewoo TU i zakłada, że rejestr pojazdów ubezpieczonych ruszy na początku 2004 roku. (s.8-9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / PRZEGLĄD PRASY -- 10 czerwca