PRZEGLĄD PRASY -- 11 czerwca

Dariusz Karolak
11-06-2001, 08:28

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w prasie w poniedziałek 11 czerwca z pominięciem umieszczonych już w serwisie Reutera:

RZECZPOSPOLITA

Według nieoficjalnych informacji największy francuski bank Credit Agricole otrzymał wyłączność na negocjacje w sprawie odkupienia udziałów Europejskiego Funduszu Leasingowego od jego głównego udziałowca, Leszka Czarneckiego. (s. B1)

Rada Unii Europejskiej uzgodniła stanowisko w negocjacjach z Polską na temat swobodnego przepływu kapitału. Domaga się w nim zniesienia ograniczeń w inwestowaniu za granicą przez obowiązkowe fundusze emerytalne (tzw. drugi filar). (s. B1)

Wysokie stopy procentowe oraz spadające tempo wzrostu gospodarczego sprawiają, że polskim firmom często bardziej opłaca się inwestować w papiery dłużne niż w działalność operacyjną. (s. B1)

W wywiadzie z gazetą Alberto Fernandez Fernandez prezes hiszpańskiej spółki EADS CASA powiedział m.in., że jego firma jest w stanie doprowadzić do tego, aby PZL Warszawa Okęcie stało się bardziej konkurencyjne i dochodowe. (s. B3)

Ministerstwo Obrony Narodowej, mimo unieważnienia w marcu tego roku przetargu na dostawę samolotów transportowych dla polskiej armii, prowadzi negocjajce na ten temat z hiszpańskim koncernem CASA. (s. 3)

Prezes spółki Tel-Energo Jerzy Urbanowicz napisał oświadczenie, w którym stwierdził, że nie ma możliwości kontynuowania działalności spółki E-connections w dotychczasowym, wyjątkowo niekorzystnym dla Tel-Energo kształcie. (s. B4)

GAZETA WYBORCZA

Od połowy lat dziewięćdziesiątych spada w kraju sprzedaż nowych ciągników rośnie natomiast import używanych. W 2000 roku sprzedano w Polsce ponad 3,7 tysiące nowych traktorów i sprowadzono prawie 2,4 tysiące używanych. O powstrzymanie napływu ciągnikowego złomu apeluje Ursus. (s. 26)

Wrocławska policja i prokuratura usiłują wyjaśnić, czy były wiceprezes KGHM Marek Sypek wykorzystywał pieniądze spółki w prywatnych transakcjach walutowych. (s. 26)

Grupa medialna 4Media porozumiała się z domem mediowym OMD Poland, który zgodził się na przesunięcie terminu spłaty długów. (s. 31)

Jesienią na polskim rynku pojawi się polska edycja międzynarodowego magazynu "Newsweek". Wydawcą będzie niemiecki koncern Axel Springer. Prasowy Koncern Bauer szykuje się do wejścia na rynek z magazynem "Tydzień". (s. 32)

PULS BIZNESU

NSZZ Solidarność chce odwołania prezesa Daewoo-FSO Sung Koog Yeo. (s. 3)

Bankowy Leasing, spółka której właścicielem jest Bank PKO BP, liczy, że w 2001 roku przekaże w leasing aktywa wartości 220 milionów złotych. (s. 4)

Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Cardif chce wejść na rynek klientów indywidualnych. (s. 7)

Na realizację dwuletniego kontraktu dla Mazowsza, regionowi przekazane zostaną środki w wysokości 1,4 miliarda złotych i około 6,3 milionów euro. (s. 12)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Karolak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 11 czerwca