PRZEGLĄD PRASY -- 11 lipca

Przemysław Barankiewicz
11-07-2001, 08:28

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w prasie w środę 11 lipca z pominięciem umieszczonych już w serwisie Reutera:

RZECZPOSPOLITA

Około 32 procent Polaków uważa, że w tym roku uda im się zaoszczędzić jakieś pieniądze, wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie gazety przez Pracownię Badań Społecznych z Sopotu. W zeszłym roku uważało tak 20 procent ankietowanych.(s. B1)

W najbliższych dniach można się spodziewać wniosku o wycofanie Drosedu z warszawskiej giełdy. (s. B3)

GAZETA WYBORCZA

Skandynawskie biuro podróży Ving kupiło Itakę, renomowane polskie biuro podróży z siedzibą w Opolu. (s. 20)

Łączna wartość transakcji handlu elektronicznego w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji wyniesie w tym roku 650 milionów dolarów, wobec zaledwie 100 milionów dolarów w roku ubiegłym, prognozuje firma badawcza IDC. (s. 20)

PRAWO I GOSPODARKA

Analitycy oceniają, jako wyjątkowo mało prawdopodobne do zrealizowania zapewnienia minister skarbu Aldony Kameli-Sowińskiej dotyczące osiągnięcia 18 miliardów złotych z tytułu prywatyzacji. (s. 1)

W pierwszym półroczu 2001 roku sprzedaż cementu na rynku krajowym było o 16,3 procent mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, dowiedziała się gazeta. (s. 1, 4)

Centre Europe Trust został wybrany na doradcę ministerstwa skarbu w procesie prywatyzacji Zespołu Elektrociepłowni Bytom i Elektrociepłowni Zabrze, dowiedziała sie gazeta. (s. 2)

Hortex Holding wydał 8,5 milionów dolarów na wdrożenie systemu informatycznego dostarczonego przez Oracle. System ma wspomóc procesy restrukturyzacyjne w spółce. (s. 4)

Prawdopodobnie we wrześniu lub w październiku dojdzie do połączenia OFE Dom i OFE Kredyt Banku. Oba fundusze mają pośrednio wspólnego właściciela, belgijską grupę finansową KBC. (s. 9)

PARKIET

Z pracy zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych jest niezadowolony Narodowy Bank Polski (NBP), jeden z trzech głównych akcjonariuszy spółki, dowiedziała się nieoficjalnie gazeta. (s. 1)

Duże zmiany kursów dolarów i euro na rynkach międzybankowych w ostatnich dniach spowodowały trzykrotny wzrost wolumenu na kontraktach walutowych notowanych na GPW. (s. 1)

PULS BIZNESU

Przedstawiciele przemysłu piwowarskiego chcą wystapić do Jana Kułakowskiego, głównego negocjatora członkostwa Polski w Unii Europejskiej (UE), z wnioskiem o uwzględnienie interesów branży w kontekście wejścia naszego kraju do UE. (s. 3)

Według nieoficjanych informacji belgijski Electrabel złożył najwyższą ofertę w ministerstwie skarbu na zakup 25 procent akcji spółek z grupy G-8. Belgowie oferują za akcje 460 milionów dolarów, a konsorcjum Elektrimu 401 milionów dolarów. (s. 4)

Konsorcjum Hurtowni Aptekarskich przewodzone przez Apofarm chce się skonsolidować i do końca 2002 roku zdobyć 25 procent rynku dystrybucji leków. (s. 5)

Kopex Leasing, spółka zależna Kopexu szuka inwestora i w tym celu prowadzi rozmowy z czterema zagrancznymi firmami. (s. 5)

W tym roku Ekodrób chce zwiększyć produkcję i sprzedaż o ponad 20 procent i osiągnąć przychody na poziomie 130-140 milionów złotych. (s. 7)

Tras Tychy zamierza przeznaczyć uzyskane z emisji 11,6 milionów złotych na inwestycję. (s. 11)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 11 lipca