PRZEGLĄD PRASY -- 11 września

Przedsiębiorstwo Montażu Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Górniczych "Pemug" S. A.
opublikowano: 11-09-2002, 07:46

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 11 września.

RZECZPOSPOLITA

Polska już w pierwszym roku po przystąpieniu do UE otrzyma 870 milionów euro więcej z budżetu Brukseli niż do niego wpłaci - wynika z wyliczeń Komisji Europejskiej (KE). Na razie jest to jednak sukces tylko na papierze. Żeby nie dopłacać do członkostwa w Unii, trzeba nauczyć się korzystać z unijnych pieniędzy, których będzie około 10 razy więcej rocznie niż udało się uzyskać w zeszłym roku. (s.B2)

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajął się zadłużeniem PKP, przyjmując w tej sprawie trzy uchwały. Dotyczą one przedłużenia terminu udzielonych wcześniej gwarancji spłaty kredytów oraz zapewnienia, że w razie potrzeby państwo odkupi obligacje wyemitowane przez PKP. (s.B2)

Być może już w przyszłym tygodniu rząd wprowadzi zmiany do programu prywatyzacji i restrukturyzacji sektora naftowego. Wszystko wskazuje na to, że PKN Orlen będzie mieć szansę zakupu akcji Rafinerii Gdańskiej (RG). (s.B3)

Po sześciu latach funkcjonowania Programu Narodowych Funduszy Inwestycyjnych (NFI) wpływy z jego realizacji przewyższyły koszty o 200 milionów złotych. Posłowie są jednak zachwyceni raportem o działalności NFI i domagają się zmiany ustawy. (s.B3)

Nie wiadomo, czy do końca roku uda się sprywatyzować grupę ośmiu zakładów energetycznych - tzw. G8. Po fiasku negocjacji z niemieckim koncernem E.ON, minister skarbu Wiesław Kaczmarek proponuje wszystkim dotychczas uczestniczącym w przetargu firmom zaktualizowanie swoich ofert. (s.B3)

Zygmunt Solorz, właściciel Polsatu, liczy, że do końca roku zakończą się prace nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Jest to warunek rozpoczęcia konkretnych rozmów z chętnymi do kupna akcji spółki. (s.B5)

Agora postanowiła wycofać swoje rozgłośnie z Konwentu Komercyjnych Stacji Radiowych (KKSR), krytykując bierność tej organizacji po odmowie przyznania koncesji dla Twojego Radia Wałbrzych i krakowskiego Radia Blue. Według przedstawicieli zarządu KKSR, Agora próbowała wykorzystać organizację do załatwiania swoich interesów. (s.B5)

PKO BP kupi internetowy Inteligo. Umowę o zakupie Inteligo Financial Services (IFS) oraz części detalicznej Bankgesellschaft Berlin (Polska) podpisano w nocy z poniedziałku na wtorek. Według nieoficjalnych informacji Rzeczpospolitej, PKO BP zapłaci mniej niż 10 milionów złotych. Część korporacyjna zostanie sprzedana innemu bankowi. (s.B7)

Compensa pilnie potrzebuje dokapitalizowania. Pokazują to wyniki finansowe, przedstawione przez towarzystwo na półrocze. W celu spełnienia podstawowego wymogu bezpieczeństwa dla firm ubezpieczeniowych, akcjonariusze spółki powinni podwyższyć jej kapitał o co najmniej 40 milionów złotych. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Nakreślona przez Komisję Europejską (KE) i opisana we wtorek szczegółowa oferta finansowa dla kandydatów nie jest ostatnim słowem w negocjacjach. Wygląda jednak na to, że jest bardzo bliska tego, co UE ostatecznie zaproponuje Polsce na początku listopada. (s.21)

Surowe merytoryczne kryteria przy powoływaniu członków rad nadzorczych i konkursy na członków zarządu - takie nowe zasady proponuje Ministerstwo Skarbu Państwa, chcąc poprawić nadzór właścicielski nad państwowymi firmami. (s.22)

Projekt nowelizacji ustawy o prawie telekomunikacyjnym budzi kontrowersje. Operatorzy sieci komórkowych obawiają się straty klientów. TPSA uważa z kolei, że ustawa ją zrujnuje, zmuszając do natychmiastowych wydatków inwestycyjnych. (s.23)

PRAWO I GOSPODARKA

Eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) są zdania, że budżet nie jest przygotowany do przeprowadzenia abolicji podatkowej i procesu składania deklaracji majątkowych. (s.8)

PARKIET

Za kilka tygodni skończą się pieniądze na jedną z największych w Polsce inwestycji w energetyce. Pod znakiem zapytania stanie kontynuacja budowy nowego bloku energetycznego w kontrolowanym przez Elektrim Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK). Negocjacje z bankami o udzieleniu 40 milionów dolarów kredytu nie przyniosły dotąd efektu. (s.1)

Stworzenie Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej, konkurencyjnej do TPSA, uzależnione jest od rozstrzygnięcia sporu Tel-Energo z Centraleuropa.com, twierdzą przedstawiciele tej ostatniej spółki. Spór dotyczy nieudanej publicznej emisji akcji Areny, której Centraleuropa.com był głównym udziałowcem. (s.1)

Słabsze od zeszłorocznych wyniki finansowe notuje nie tylko Pekao SA, ale także część jego spółek zależnych. W tej grupie niekorzystnie wyróżnia się Centralny Dom Maklerski Pekao. Wyniki poprawiło towarzystwo emerytalne i firma zarządzająca aktywami. (s.4)

PULS BIZNESU

Dzisiaj Huta Sendzimira, wchodząca w skład holdingu Polskie Huty Stali (PHS), ma ogłosić kontrwezwanie na sprzedaż akcji giełdowego Stalproduktu po 13 złotych za walor. To o jeden złoty więcej niż w ofercie Stanisława Kurnika. (s.14)

Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) zrewidowało w dół prognozy wzrostu PKB w tym i w przyszłym roku. Zdaniem analityków CASE, nierealne jest osiągnięcie 3,5-procentowej dynamiki wzrostu, założonej w przyszłorocznym budżecie. (s.15)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przedsiębiorstwo Montażu Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Górniczych "Pemug" S. A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 11 września