PRZEGLĄD PRASY -- 13 kwietnia

opublikowano: 13-04-2004, 08:51

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 13 kwietnia:

Według analityków, realne szanse na wejście na warszawską giełdę ma w tym roku około 30 nowych spółek. W Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) jest 15 prospektów emisyjnych, a kolejnych kilkanaście Komisja ma otrzymać w najbliższych miesiącach.

RZECZPOSPOLITA, s.A1, B1

Po przejęciu przez PZU NFI Management kontroli nad Wólczanką pojawiły się na rynku kapitałowym plotki o rychłej fuzji łódzkiej spółki odzieżowej z krakowskim konkurentem - Vistulą, także kontrolowaną przez PZU. Nowy prezes Wólczanki - Rafał Bauer - dementuje je.

RZECZPOSPOLITA, s.B4

W Polsce powstaje coraz więcej sklepów dyskontowych. Do końca 2010 roku ma powstać 2.000 nowych Biedronek. Rozbudowują się też inne sieci tanich sklepów. Niewykluczone jednak, że zwycięski pochód dyskontów zahamuje wzrost gospodarczy.

GAZETA WYBORCZA, s.26-27

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) negatywnie zaopiniowała projekt podpisania umowy koncesyjnej z Gdańsk Transport Company (GTC) na budowę i eksploatację autostrady A1 z Gdańska do Torunia ze względu na zbyt wysoką cenę. Może to oznaczać, że firma straci koncesję.

RZECZPOSPOLITA, s.B4

PKP Przewozy Regionalne zawarły z wierzycielami ugodę o restrukturyzacji 1,9 miliarda złotego długu. Firma planuje zmniejszenie strat w roku 2004. Przyszłość spółki i realizacja ugody jest uzależniona od dotacji z samorządów i budżetu.

RZECZPOSPOLITA, s.B3

Przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz mniej obaw co do tego, by nie tylko obsługę księgowości i kadr, ale także systemów informatycznych przekazywać w obce, ale fachowe ręce. W rezultacie rynek usług tzw. outsourcingu powiększył się dwukrotnie i osiągnął w ubiegłym roku 900 milionów złotych.

RZECZPOSPOLITA, s.B2

Roboty drogowe są dziś obłożone 7-procentowym VAT-em. Od 1 maja będzie to jednak już 22 procent. Nie wiadomo, kto zapłaci tę różnicę, a budowom grozi paraliż. Zagrożony jest także program SAPARD.

GAZETA WYBORCZA, s.24

Sprzedaż polskiego cukru oraz produktów zawierających cukier do krajów spoza UE najprawdopodobniej załamie się po 1 maja. Do jesieni polscy producenci nie będą bowiem objęci systemem dopłat do eksportu, co spowoduje, że ich wyroby będą mniej konkurencyjne w stosunku do oferty firm z obecnej Wspólnoty, dowiedziała się Rzeczpospolita.

RZECZPOSPOLITA, s.B1

Setki kilometrów nowych i zmodernizowanych dróg, setki inwestycji ekologicznych, dziesiątki parków przemysłowych - to tylko fragment bilansu kilkunastu lat działania unijnych funduszy przedakcesyjnych. Teraz czekają Polskę jeszcze większe pieniądze z funduszy strukturalnych. Gazeta przedstawia mapkę dotychczasowych inwestycji.

GAZETA WYBORCZA, s.28-29

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Adrian Krajewski; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 13 kwietnia