PRZEGLĄD PRASY -- 13 listopada

opublikowano: 13-11-2002, 07:54

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 13 listopada.

RZECZPOSPOLITA

We wtorek komisarz do spraw poszerzenia Unii Guenter Verheugen, po raz pierwszy oficjalnie, zapowiedział, iż rozszerzenie Unii nastąpi w połowie 2004 roku. Od strony finansowej opóźnienie oznacza, że w pierwszym roku Polska zaoszczędzi miliard euro. (s.1)

Światowe Forum Ekonomiczne i Heritage Foundation wskazują, iż dzięki negocjacjom z UE polska gospodarka staje się coraz bardziej przewidywalna. Niestety spada jednak jej konkurencyjność. Instytucje wskazują również na większą, niż dotychczas, korupcję w gospodarce. (s.B1)

Jan Truszczyński, polski negocjator, powiedział po wtorkowej rundzie rokowań, że Polska jest bliska porozumienia z Unią w sprawie warunków przyjęcia unijnych norm sanitarnych. (s.B2)

Wicepremier Jarosław Kalinowski powiedział we wtorek, iż dzięki podjęciu interwencji na rynku podstawowych produktów rolnych udało się w tym roku przyhamować tempo spadku ich cen i unormować sytuację na rynku żywności. Po raz pierwszy od kilku lat wydatki na rolnictwo przekroczą nieznacznie trzy procent ogółu wydatków. (s.B2)

Guenter Verheugen przestrzegał we wtorek, że Unia może pójść tylko na bardzo ograniczone ustępstwa w sprawie warunków integracji wsi. (s.B2)

PZU trudno będzie zainwestować w klub piłkarski Legia nie łamiąc swoich wewnętrznych procedur inwestycyjnych. Miesiąc temu, wewnętrzny komitet inwestycyjny negatywnie ocenił ofertę zakupu od Pol-Mot Holding 80 procent akcji klubu. (B5)

Po złych doświadczeniach ze Stocznią Szczecińską Westdeutsche Landesbank wycofuje się z finansowania przedsiębiorstw tej branży. Niemiecki bank chce wejść na rynek usług dla klientów indywidualnych. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Wicepremier Kołodko chce, by zasady waloryzacji rent i emerytur zapisywać w ustawie budżetowej. Stanowi to część planu restrukturyzacji finansów publicznych. Przeciw temu protestuje minister pracy Jerzy Hausner. (s.19)

We wtorek eksperci Komisji Europejskiej przyznali, że nie ma praktycznie możliwości skrócenia okresu przejściowego na dojście do pełnych dopłat rolnych w nowych krajach Unii. (s.20)

Sąd Apelacyjny w Katowicach odrzucił we wtorek apelację dwóch byłych prezesów Banku Śląskiego. Marian Rajczyk i Brunon Bartkiewicz mają wpłacić na rzecz banku pół miliona złotych za brak należytej staranności przy prywatyzacji banku. (s.26)

PRAWO I GOSPODARKA

Nafta Polska naciska na Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, aby obniżyło ceny gazu ziemnego. Do ich spadku najbardziej przyczyniłaby się budowa terminalu do importu gazu płynnego oraz wzrost wydobycia z krajowych złóż. (s.5)

Ministerstwo Skarbu cieszy fakt, iż wbrew wcześniejszym obawom dopisali inwestorzy na Elektrownię Kozienice, a w przypadku prywatyzacji ZEC Poznań tylko jeden podmiot nie złożył oferty wiążącej. (s.6)

PARKIET

Zdaniem wiceministra gospodarki, Marka Kossowskigo, kontrakt jamalski na dostawy gazu do Polski coraz mocniej dzieli stronę polską i rosyjską. Spór może zakończyć się w sądzie arbitrażowym w Sztokholmie. (s.1)

TFI Skarbiec przejmie zarządzanie dwoma spośród czterech funduszy należących do likwidowanego towarzystwa Invesco. Pozostałe podmioty zostaną rozwiązane, a pieniądze wypłacone inwestorom. (s.7)

OFE nadal koncentrują się na inwestycjach w obligacje skarbowe. Z jednej strony liczą na kolejne redukcje stóp, z drugiej obawiają się ryzyka związanego z lokowaniem pieniędzy w papiery firm w czasie spowolnienia gospodarczego. (s.8)

PULS BIZNESU

We wtorek minął termin składania ofert na dostawę dla polskiej armii samolotu wielozadaniowego. Resorty obrony narodowej i gospodarki otrzymały propozycje zakupu maszyny od Lockheeda Martina, konsorcjum Gripena oraz Dassault Aviation. Amerykanie pierwsi podali, że zainwestują w polskie firmy ponad 5 miliardów dolarów. (s.4)

Po BHW, który we wtorek zmienił logo na citibank handlowy, również i inne banki zamierzają w przyszłym roku zmienić dotychczasowe nazwy. Prawdopodobnie znikną nazwy takie, jak BPH PBK, LG Petro Bank, Amerbank czy nawet BIG BG. (s.7)

Agencja ratingowa Moody's podwyższyła rating dla polskiego zadłużenia w walucie obcej do A2 z Baa1. Zyskają polskie obligacje emitowane za granicą. (s.13)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 13 listopada