PRZEGLĄD PRASY - 15 kwietnia

opublikowano: 15-04-2003, 08:04

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 15 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz twierdzi, że w odbudowę Iraku Polska chce się zaangażować nie tylko gospodarczo, ale też społecznie i politycznie. Dziś w An-Nasiriji nad Eufratem dyplomaci z USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Polski będą rozmawiać o tworzeniu nowych instytucji irackiego państwa oraz o jego odbudowie. (s.A1, A6)

Jeszcze przez rok Polacy będą musieli mieć paszport, aby pojechać do krajów UE. Niemcom nie udało się przekonać pozostałych państw Unii do honorowania już teraz polskich dowodów osobistych. (s.A1, A5)

Dziś przed komisją śledczą zajmującą się tzw. aferą Rywina stanie Jarosław Pachowski, obecny prezes Polkomtelu, były wiceprezes TVP. Zdaniem Rzeczpospolitej, Pachowski solidnie przygotował się do przesłuchań - sprawdził swoje bilingi, ubiegłoroczny kalendarz oraz umowy zawierane z firmami Lwa Rywina. (s.A1, A3)

Ministerstwo Finansów nie zdecydowało jeszcze, jak ma wyglądać opodatkowanie rolników. Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, jedna z koncepcji przewiduje pozostawienie wyboru: albo ryczałt, albo podatek na zasadach ogólnych, według nowej, dodatkowej stawki dla rolników. Nieoficjalnie mówi się, że w pierwszych latach nie przekroczyłaby ona 10

procent. (s.B1)

PKN Orlen rozważa wycofanie się z Polkomtelu - operatora sieci Plus GSM. Jeżeli podobną decyzję podejmą Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), to także KGHM będzie musiał sprzedać swoje udziały. Do transakcji wartej kilkaset milionów dolarów może dojść jednak nie wcześniej niż za rok. (s.B2)

Rzeczpospolita zastanawia się, czy w ostatnich miesiącach przed przystąpieniem do UE polskie firmy nie zaczną masowo magazynować i importować żywności, którą po 1 maja 2004 roku będzie można sprzedać z dużym zyskiem w krajach Unii. Rzecznik komisarza ds. rolnych UE, Gregor Krezhuber powiedział, że Unia zrobi wszystko, by temu zapobiec. (s.B2)

Marcowa inflacja była o 0,1 punktu procentowego wyższa niż w lutym i wyniosła 0,6 procent. Był to przede wszystkim skutek znacznie wyższych niż w marcu 2002 roku cen benzyny. (s.B2)

Dziś Komitet Offsetowy i rząd po raz pierwszy ocenią w całości amerykański program kompensacyjny związany z zakupem 48 wielozadaniowych samolotów F-16 dla polskiej armii. Zdaniem przedstawicieli komitetu i rządu, wartość offsetu zdecydowanie przekroczy obowiązkową kwotę 6,028 miliarda dolarów. (s.B3)

W tym roku producent napojów Hoop chce pozyskać 100-120 milionów złotych. Najbliższe WZA spółki, które odbędzie się 29 kwietnia, zadecyduje o podniesieniu jej kapitału. Nie jest wykluczone, że w czerwcu tego roku akcje firmy zadebiutują na giełdzie. (s.B5)

Prezes PZU, Zdzisław Montkiewicz powiedział, że ministerstwo skarbu było informowane o wszystkich sprawach związanych z PZU, w tym i o umowie z HSBC. Montkiewicz chce, by umożliwiono mu złożenie pełnych wyjaśnień przed ministrem skarbu, Piotrem Czyżewskim oraz Sejmową Komisją Finansów Publicznych. (s.B7)

European Forecasting Network (EFN), ośrodek badawczy powiązany z Komisją Europejską (KE), zaapelował do Komisji, by sprzeciwiła się próbom ograniczania niezależności banków centralnych państw mających wkrótce wejść do UE. (s.B7) GAZETA WYBORCZA

Na czwartkowe WZA PKN Orlen zarejestrowali się posiadacze niespełna 70 procent akcji spółki. Akcjonariusze będą głosować m.in. nad zmianami w statucie spółki. (Gospodarka, s.4) Przedsiębiorcy budowlani ukrywają przed fiskusem ponad jedną czwartą obrotów swoich firm, a co czwartego pracownika zatrudniają na czarno - alarmuje firma ASM Centrum Badań i Analiz Rynku. Gazeta zastanawia się, czy budownictwo pogrąży się w szarej strefie. (s.10)

PARKIET

Na 2,53 złotego ustalono cenę, po której akcjonariusze Netii będą mogli obejmować papiery spółki. Jest to cena wykonania warrantów, które wprowadzone zostaną do obrotu giełdowego. (s.4)

PKN Orlen chce wnieść aktywa o wartości 600 milionów złotych do joint venture, które ma zostać utworzone z niemieckim IVG Terminal Silesia. Do nowej spółki wejdą m.in. bazy magazynowe, rurociągi płockiego koncernu oraz tzw. kawerny. (s.4)

Zeszłoroczny wynik netto ComputerLandu był o ponad połowę niższy niż w 2001 roku. To efekt m.in. zawiązania rezerwy aktualizującej wartość akcji w spółce eCard (4,8 miliona złotych) oraz zastoju na rynku informatycznym. (s.5)

W wywiadzie dla Parkietu Andrzej Podsiadło, prezes PKO BP powiedział, że bank nie będzie potrzebował nowej emisji akcji, o ile skarb państwa zgodzi się na przekazanie całego ubiegłorocznego zysku na podwyższenie kapitałów banku. W 2002 roku PKO zarobił ponad 1,05 miliarda złotych, a tegoroczny wynik ma być jeszcze wyższy. (s.7)

Na koniec marca deficyt budżetowy wyniósł 15,5 miliarda złotych - poinformowała wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner. To około 40 procent planu na cały rok. Jej zdaniem nie ma zagrożenia dla budżetu, mimo niższej od zakładanej inflacji. (s.8) Około 850 milionów złotych uzyska skarb państwa ze sprzedaży pakietów akcji Elektrowni Połaniec i Polmosu Zielona Góra. Będą to jedne z największych transakcji, jakie do tej pory udało się przeprowadzić w tym roku. (s.9)

PULS BIZNESU

Wbrew oczekiwaniom Bank Pocztowy nie został dokapitalizowany. Nie została także przyjęta strategia rozwoju spółki. Najnowsza jej wersja przewiduje marginalizację pozycji banku na rzecz Polczty Polskiej. (s.6)

Grupa Multimedia chce odkupić od kontrolowanych prze BRE Bank funduszy private equity 26 procent akcji swojego konkurenta - Grupy Vectra. Nie jest jednak jedynym kandydatem do objęcia tego pakietu. Transkacją jest też zaintersowane konsorcjum funduszy pod przewodnictwem Hicks, Muse Tate & Furst. (s.7)

Softbank zamierza odkupić od BGŻ licencję na scentralizowany system IT dla banków o nazwie Eurobank i oferować ten produkt za wschodnią granicą. Zdaniem specjalistów, to korzystne rozwiązanie dla obu stron. (s.8)

Zapowiedziane na 30 kwietnia podwyższenie kapitału Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego (GZE) nie oznacza fiaska negocjacji między szwedzkim Vattenfallem a resortem skarbu. Do dokapitalizowania spółki nie dojdzie, a strony będą dalej rozmawiać o sprzedaży resztówki. (s.8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Adrian Krajewski; Redagowała: Barbara Woźniak; Adres internetowy: adrian.krajewski@reuters.pl, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY - 15 kwietnia