PRZEGLĄD PRASY -- 15 stycznia

Energomontaż - Południe S.A.
opublikowano: 15-01-2003, 07:42

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 15 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Lew Rywin odmówił składania wyjaśnień w prokuraturze, która przedstawiła mu zarzut płatnej protekcji. SLD i Unia Pracy (UP) mają przewodniczącego i większość w prezydium specjalnie zwołanej sejmowej komisji śledczej. Według sondażu Rzeczpospolitej, ponad dwie trzecie Polaków nie wierzy, że sprawa zostanie wyjaśniona do końca. (s.A1, A3) Prezydent USA George W. Bush, witając polskiego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, powiedział, że Polska jest najlepszym przyjacielem Ameryki w Europie i że oba kraje współpracują ze sobą jak równorzędni partnerzy. Prezydenci poświęcili wiele czasu rozmowom na temat offsetu związanego z zakupem przez Polskę samolotu F-16. (s.A1, A5)

W 2002 roku Polacy wycofali ze swoich rachunków w bankach ponad 8,3 miliarda złotych. Skorzystały na tym głównie fundusze inwestycyjne, w których Polacy zaczęli lokować zdecydowanie więcej oszczędności. W ubiegłym roku mniej chętnie zaciągali oni też kredyty w bankach. (s.B1)

W końcu ubiegłego roku banki komercyjne prowadziły ponad 13 milionów kont osobistych. Liderem wciąż pozostaje PKO BP, ale zdecydowanie najbardziej swoją pozycję na rynku rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR) poprawił Lukas Bank, który odnotował 37-procentowy przyrost liczby takich kont. (s.B1)

Polska może stracić część przyznanych przez UE funduszy strukturalnych, jeżeli rząd nie przyspieszy zasadniczo prac nad przygotowaniem projektów wykorzystania pomocy - ostrzega Komisja Europejska (KE). (s.B2)

Szanse na przekształcenie UE w najbardziej konkurencyjną gospodarkę świata w 2010 roku maleją, alarmuje Komisja Europejska (KE) w swoim raporcie. Komisja nieprzychylnie jest też nastawiona do warunków panujących na polskim rynku pracy. (s.B2)

NOM poinformował, że podpisał z TPSA umowę, która umożliwi niezależnemu operatorowi świadczenie usług międzynarodowych klientom narodowego operatora. Według informacji Rzeczpospolitej, usługi z użyciem prefiksu NOM będzie świadczył zapewne w marcu, zaś usługi wdzwaniane - w tym połączenia w sieciami komórkowymi - od 1 lutego. (s.B3)

Fundusze emerytalne inwestują większość swoich aktywów w akcje firm wchodzących w skład WIG 20. Z rocznych raportów OFE wynika, że blisko 80 procent akcyjnej część portfela stanowiły właśnie te firmy. Nie brakuje giełdowych spółek, w których OFE zgromadziły łącznie ponad 20-30 procent ich akcji. (s.B5)

Bank of America, posiadający 92 procent akcji Hortex Holding, wytwórcy soków i mrożonek, zawarł porozumienie z BGŻ i EBOiR w sprawie ostatecznej restrukturyzacji finansowania spółki. Umorzenie części długów, podniesienie kapitału Horteksu i zamiana obecnych kredytów na instrumenty długoterminowe zmniejszą koszty działania spółki. (s.B5)

Z polskiego rynku kapitałowego znikną wkrótce trzy zagraniczne biura maklerskie: Credit Suisse First Boston, SG Securities i ABN Amro Securities. Powodem zamykania biur jest wymuszająca dalsze oszczędności sytuacja na rynku kapitałowym i strategiczne decyzje właścicieli. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Poczta Polska odrzuciła ofertę japońskiej firmy Mitsui, która chciała jej sprzedać maszyny do sortowania listów za kwotę o blisko 8-10 milionów euro mniejszą niż dwaj pozostali oferenci. Powodem są źle wykalkulowane przez Mitsui wyliczenia. Błędy naraziłyby Pocztę na stratę niespełna 20 milionów euro. (s.19)

Przyjęty we wtorek pierwszy Narodowy Plan Rozwoju (NPR) jest podstawą do negocjacji z UE w sprawie podziału 11,4 miliona euro zarezerwowanych w budżecie Unii dla Polski. Ministerstwo Finansów ma do końca lutego przedstawić projekt wydatków państwa na lata 2004-2006. (s.21)

W przyszłym tygodniu zapadnie wyrok w procesie o setki tysięcy złotych wyrównania dla członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Sąd pracy zakończył proces sześciorga z dziewięciorga członków Rady, którzy domagają się wypłacenia blisko 300 tysięcy złotych wyrównania wynagrodzeń za okres od 1 sierpnia 1998 roku do 31 lipca roku 2001. (s.21)

BRE Bank uzyskała zgodę KPWiG na przekroczenie progu 33 procent głosów w Elektrimie. Z informacji Gazety wynika, że bank chce przejąć akcje holdingu należące do Ryszarda Opary. (s.25)

PARKIET

Bezzwrotne dofinansowanie inwestycji ze środków unijnego funduszu SAPARD otrzymają Zakłady Mięsne Duda. Kwota 5,1 miliona złotych powiększy zysk netto firmy za 2003 rok. (s.3)

Ponad 30 różnego rodzaju analiz otrzymał prezydent Aleksander Kwaśniewski w sprawie biopaliw. Zdaniem Parkietu jego wątpliwości budzi przede wszystkim fakt, że konsument nie będzie mógł kupić paliwa bez dodatków ekologicznych. Do 18 stycznia prezydent ma czas na podpisanie bądź zawetowanie ustawy. (s.7)

Po połączeniu resortów gospodarki i pracy, szef nowego ministerstwa będzie realizował wiele sprzecznych celów, przez co może nie poradzić sobie ze stojącymi przed nim wyzwaniami - uważają przedsiębiorcy zrzeszeni w Business Center Club (BCC). (s.7)

PULS BIZNESU

Coraz częściej jako głównego rozgrywającego w Netii wymienia się amerykański fundusz Hicks Muse Tate & Furst. Jest podobno pomysł na stworzenie regionalnego operatora na bazie m.in. właśnie Netii i należącego do KGHM Dialogu. Operator miedziowego potentata może się też rozwijać samodzielnie. (s.3)

Wiele wskazuje na to, że dzisiaj znane będzie miejsce, gdzie francuska grupa PSA (Peugeot-Citroen) wybuduje nową fabrykę aut. Największe szanse na inwestycję wartą 700 milionów euro mają polskie Radomsko i słowacka Trnava. (s.4)

Browary miały udany rok. Sprzedaż piwa sięgnęła 26 milionów hektolitrów, co oznacza wzrost o osiem procent. Jeśli Kompania Piwowarska utrzyma dynamikę sprzedaży, to wkrótce może zdetronizować Grupę Żywiec. Obecnie różnica między dwoma liderami rynku wynosi zaledwie 0,2 procent. (s.5)

Prokuratura Okręgowa w Tarnowie zajęła się giełdowym Stalproduktem. Jego szefowie. Andrzej Dobosz i Piotr Janeczek podejrzani są o działanie na szkodę firmy. Doniesienie złożył zarząd Huty Sendzimira, wchodzącego w skład Polskich Hut Stali (PHS) akcjonariusza Stalproduktu. (s.7)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Adrian Krajewski; Redagował: Kuba Kurasz; Reuters Messaging: kuba.kurasz.reuters.com@reuters.net, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Energomontaż - Południe S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 15 stycznia