PRZEGLĄD PRASY -- 17 czerwca

ENERGOMONTAŻ-PÓŁNOC Spółka Akcyjna
17-06-2002, 08:03

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 17 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Krzysztof Piotrowski, były prezes Stoczni Szczecińskiej Porta Holding, która stoi na krawędzi bankructwa, powiedział, że nie popełnił żadnych błędów, z wyjątkiem przyjęcia prototypowych kontraktów i uległości wobec żądań związków. (s.A1 i B5)

Mimo spowolnienia prywatyzacji i braku giełdowych debiutów prywatyzowanych spółek, w tym roku z zasobów skarbu państwa na giełdę trafić mogą akcje o wartości kilkuset milionów złotych. Nie przyniesie to wpływów budżetowi, zwiększy za to płynność kurczącej się giełdy. (s.B1)

Komisja Europejska widzi szansę rekomendowania krajom Wspólnoty zakończenia rozmów z Polską w kwestii specjalnych stref ekonomicznych (SSE) jeszcze w lipcu, wynika z nieoficjalnego komentarza Komisji do polskiego stanowiska. Komisja sugeruje w nim możliwość ustępstw ze strony UE. (s.B1)

Ponieważ kraje UE nie mogą porozumieć się w sprawie przyznania dopłat bezpośrednich polskim rolnikom, jest im coraz trudniej odrzucić prośbę rządu polskiego o odłożenie z 1 lipca do 1 października wejścia w życie bezcłowego kontyngentu na import 480 tysięcy ton pszenicy z Unii, twierdzą unijni dyplomaci. (s.B2)

Negocjatorzy Komisji Europejskiej przedstawią w przyszłym tygodniu w Warszawie pięć warunków zakończenia negocjacji z Polską o przestrzeganiu unijnych norm sanitarnych i weterynaryjnych. Wszystko wskazuje na to, że zostaną przyjęte, co pozwoli zakończyć negocjacje we wrześniu. (s.B2)

Minister skarbu, Wiesław Kaczmarek nie zgadza się, by przedsiębiorca Jan Kulczyk został szefem rady nadzorczej PKN Orlen, gdyż ma własnego kandydata. Podczas najbliższego posiedzenia WZA Orlenu, na wniosek ministra skarbu może dojść do zmian w radzie nadzorczej spółki. (s.B3)

Do 9 czerwca na rachunek Niezależnego Operatora Międzystrefowego (NOM) wpłynęła co czwarta złotówka wydzwoniona w jego sieci przez abonentów TPSA między lipcem 2001 roku, a marcem 2002 roku. Według informacji przekazanych przez NOM, abonenci TPSA zrealizowali w tym czasie poprzez NOM rozmowy warte niemal 201,2 miliona złotych. (s.B4)

GAZETA WYBORCZA

Gazeta dotarła do notatki sporządzonej dla rządu przez szefa MSWiA, Krzysztofa Janika, w której minister proponuje, w jakiej kolejności rozprawiać się z agencjami i funduszami celowymi. Celem reformy jest odzyskanie kontroli na pieniędzmi przechodzącymi przez te agencje. (s.21)

Dziś do Sądu Gospodarczego w Szczecinie ma trafić wniosek zarządu Stoczni Szczecińskiej o ogłoszenie upadłości spółki. Lider konsorcjum siedmiu banków-wierzycieli - PKO BP pracuje nad nowym programem pomocy dla spółki matki stoczni, Porta Holding. (s.22)

Dziś przedstawiciele rządu wybierają się do Lublina, by odwiedzić znajdujące się tam upadłe zakłady Daewoo. Do tej pory rząd premiera Leszka Millera nie przedstawił propozycji zagospodarowania majątku fabryki, tymczasem maleją szanse na zrealizowanie dotychczasowego planu uratowania zakładów. (s.22)

PULS BIZNESU

Zakłady Azotowe Tarnów próbują wyplątać się z długów, które sięgnęły już 340 milionów złotych. Firma notuje straty, musi więc szukać ratunku w postępowaniu układowym. (s.4)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) potwierdził zainteresowanie udziałem w prywatyzacji grupy G-8, zapewniając jednak, że gotów jest wesprzeć każdego z inwestorów. Szkopuł w tym, że niemiecki E.ON - w przeciwieństwie do El-Dystrybucji - nie jest szczególnie zainteresowany współpracą. (s.5)

Wielomiliardowe kontrakty na sprzęt dla armii miały przynieść korzyści polskim firmom w postaci inwestycji, transferu technologii i zamówień. Nieoczekiwanie i bez rozgłosu Sejm zgodził się jednak, aby pieniądze - i to mniejsze - popłynęły nie tylko do rodzimych przedsiębiorców. (s.6-7)

Do rady nadzorczej NFI Foksal trafiła osoba związana z procesem przejmowania operatorów należących do Poland Telecom Operators (PTO). Nieoficjalnie mówi się, że fundusze wróciły do pomysłu inwestycji w sektor telekomunikacyjny. Pieniądze wyłożyła już Fortuna. Foksal przeczy temu wszystkiemu. Za wszystkim stoi BRE Bank. (s.9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ENERGOMONTAŻ-PÓŁNOC Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 17 czerwca