PRZEGLĄD PRASY -- 2 września

MOSTOSTAL PŁOCK SPÓŁKA AKCYJNA
02-09-2002, 08:09

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 2 września.

RZECZPOSPOLITA

Przedsiębiorcy, którzy byli wierzycielami spółek w upadłości, uważają, że obecne prawo nie chroni ich majątku. Skarżą się na uprzywilejowaną pozycję sędziów komisarzy i syndyków, którzy z dużą swobodą mogą zarządzać masą upadłościową. Patologie związane z bankructwami ma wyeliminować przygotowywane obecnie nowe prawo upadłościowe, które ma dawać jasną alternatywę - program naprawczy i ratunek przedsiębiorstwa, albo likwidację majątku upadłej firmy i zaspokojenie roszczeń wierzycieli. (s.B1)

Właściciele Grupo Dragados, drugiej co do wielkości hiszpańskiej firmy budowlanej zdementowali pogłoski, że mają stać się akcjonariuszami Mostostalu Zabrze Holding.(s.B1)

Wiceminister gospodarki, Andrzej Szarawarski powiedział, że na przełomie września i października Polska powinna podpisać kontrakt na dostawę do Malezji 48 czołgów T-72 i 14 wozów zabezpieczenia technicznego o wartości kilkuset milionów dolarów. (s.B2)

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury (WWK), informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w lipcu zaledwie o 0,2 punktu. Od pięciu miesięcy wskaźnik oscyluje wokół tych samych wartości, nie wykazując zdecydowanej tendencji do poprawy.(s.B2)

Od poniedziałku w Warszawie i okolicach ruszają dwie nowe rozgłośnie - przeznaczone dla kierowców Radio 94 i nadające informacje ekonomiczno - biznesowe Radio Pin.

Prawie 19 tysięcy używanych samochodów sprzedały przez siedem miesięcy tego roku autokomisy należące do siedmiu sieci autoryzowanych sprzedawców samochodów. W tym samym czasie klienci salonów kupili 97,4 tysiąca nowych aut. Zainteresowanie starymi autami rośnie, natomiast nowymi spada.(s.B4)

GAZETA WYBORCZA

Z 30 do 105 procent rosną stawki na importowany, nieprzetworzony tytoń. Rząd chce chronić nimi rodzimych plantatorów i liczy na większe wpływy do budżetu. (s.22)

Urząd Zamówień Publicznych zobowiązał Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do powtórzenia oceny ofert na zakup i dostawę kolczyków dla bydła. Oznacza to opóźnienie wprowadzenia systemu IACS. Mimo to Agencja zapowiada, że poradzi sobie z terminami. (s.22)

PRAWO I GOSPODARKA

ING BSK podpisał ze Stocznią Szczecińską Nowa umowę na dokończenie budowy statku - kontenerowca. Bank przeznaczy na ten cel dziesięć milionów złotych. Statek stanowił zabezpieczenie kredytu, który bank udzielił Porcie Holding i w związku z upływem terminu spłaty został przez niego przejęty. (s.4)

Bank Handlowy i Handlowy Inwestycje, główni akcjonariusze Zakładów Odzieżowych Bytom, zamierzają do końca roku sprzedać 27-procentowy pakiet akcji. (s.5)

W tym tygodniu rozpoczyna się konsolidacja przemysłu zbrojeniowego. Do końca września Agencja Rozwoju Przemysłu i PHZ BUMAR - podmioty, wokół których powstaną dwie grupy kapitałowe, przejmą akcje wszystkich zakwalifikowanych spółek.(s.7)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MOSTOSTAL PŁOCK SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 2 września