PRZEGLĄD PRASY -- 21 lutego

PAP
opublikowano: 21-02-2003, 07:57

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 21 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Nie ma większej szansy na obniżkę stawek podatkowych, a uproszczenie systemu może ograniczyć się jedynie do zniesienia ulg i zwolnień. Według źródeł Rzeczpospolitej, właśnie taki wariant zmian w podatkach jest rozważany przez zespół ekspertów Ministerstwa Finansów. Budżet mógłby zyskać na tym ponad 6,7 miliarda złotych. (s.B1)

W obecnej sytuacji finansów publicznych nie ma dużych możliwości redukcji stawek podatkowych - uważa większość ekonomistów. Podkreślają oni jednak, że w systemie podatkowym możliwe są modyfikacje, które pozytywnie wpłyną na gospodarkę, nie powodując jednocześnie spadku dochodów budżetowych. (s.B1)

Polska nie spowolniła istotnie przygotowań do przystąpienia do UE po zakończeniu negocjacji członkowskich - uznali w czwartek dyplomaci Unii po wysłuchaniu pierwszego raportu Komisji Europejskiej (KE) o wypełnieniu przez Polskę zobowiązań podjętych w rokowaniach. (s.B2)

Rzecznik rządu, Michał Tober zapewnił, że termin podpisania głównej umowy o zakup samolotów wielozadaniowych F-16 nie jest zagrożony. Według jego relacji, negocjacje offsetowe są zaawansowane mimo kłopotów z interpretacją niektórych przepisów. (s.B2)

W ostatnich dwóch latach widać znaczący, ponad 20-procentowy wzrost wartości polskiego eksportu do Rosji. Nadal jednak Polska ma gigantyczny, wynoszący ponad trzy miliardy dolarów, deficyt w wymianie handlowej. (s.B2)

Wyznaczony został przewodniczący trybunału arbitrażowego w sprawie holenderskiej firmy Eureko, przeciwko polskiemu rządowi - dowiedziała się Rzeczpospolita. Chodzi o inwestycję w PZU. Rozstrzygnięcia sporu można się spodziewać latem tego roku. (s.B7)

W 2002 roku BRE Leasing przekazał klientom w leasing przedmioty o wartości mniejszej o cztery procent niż rok wcześniej. Jednocześnie podpisał o jedną trzecią umów więcej niż w 2001 roku. Zarząd twierdzi, że jest to efekt zaostrzenia kryteriów przy podpisywaniu kontraktów leasingowych. (s.B7)

Desygnowany przez radę nadzorczą Raiffeisen Bank Polska na prezesa Piotr Czarnecki powiedział, że nie zamierza zmieniać strategii banku. Według niego Raiffeisen nadal będzie obsługiwał średnie i mniejsze firmy oraz klasę średnią. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Nie będzie już kwoty wolnej od podatku. W zamian zostanie wprowadzona zerowa stawka podatkowa dla najbiedniejszych i obniżka dwóch najwyższych stawek do 28 i 38 procent. Propozycje te ujawnił Gazecie Zbigniew Kuźmiuk, szef Klubu Parlamentarnego PSL jako pomysły ministra finansów Grzegorza Kołodki. (s.1, 23)

Stomil Sanok jest kolejna spółką, dla której amerykańska grupa Enterprise Investors nie zdoła znaleźć inwestora. Chcąc odzyskać choć część pieniędzy, inwestor chce sprzedać posiadane papiery Stomilu w ramach wezwania. (s.25)

PARKIET

Prawdopodobnie za trzy miesiące na GPW pojawią się zupełnie nowe instrumenty - opcje kupna i sprzedaży na indeks WIG20. Będą atrakcyjną propozycją dla spekulantów i poszerzą gamę kontraktów zabezpieczonych przed ryzykiem. (s.1)

Holenderskie Eureko B.V. twierdzi, że w jego rękach jest 20 procent akcji PZU. Tymczasem według polskiego ubezpieczyciela Eureko ma ich trochę więcej, bo 20,19 procent. Parkiet zastanawia się, jak jest to możliwe. (s.1)

W ciągu tygodnia powstanie lista firm, do których Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wystosują zaproszenie do udziału w sprzedaży akcji Tel-Energo Holding. Jeszcze w tym roku planowane jest pozyskanie inwestora branżowego dla spółki, a potem upublicznienie i wejście na giełdę. (s.3)

Po raz drugi w ciągu niespełna dwóch tygodni Ministerstwo Finansów nie sprzedało na przetargu ani jednej obligacji. Tym razem powodem był zupełny brak pobytu. Resort oferował papiery po cenie wyższej niż można je było kupić na rynku. (s.5)

Jeszcze w tym roku fundusze emerytalne (OFE) mogą dostać obligacje, którymi ma zostać spłacony dług ZUS-u wobec klientów tych instytucji - zapowiada prezes ZUS, Aleksandra Wiktorow. Pod warunkiem, że Sejm zdąży z uchwaleniem ustawy, która ma to umożliwić i że ZUS zdąży z identyfikacją zaległych składek. (s.5)

Nie będzie obowiązku instalowania kas fiskalnych w taksówkach od 1 marca tego roku. Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przełożeniu obowiązku na 1 stycznia 2004 roku. Producentów kas będzie to kosztowało kilkanaście milionów złotych. (s.6)

PULS BIZNESU

Na 700 milionów złotych szacuje wydatki na informatykę w 2003 roku TPSA. Największy polski telekom planuje realizację kilku strategicznych projektów, które poprawią jego konkurencyjność. Duże szanse na ich wdrożenie mają Prokom i ComputerLand. (s.3)

Plany Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) budowy holdingu paliwowo-energetycznego na razie nie mają szans na realizację. Rząd nie w pełni akceptuje tę strategię, a program restrukturyzacji górnictwa uniemożliwił przejęcie kopalni. Koncern skupi się więc w tym roku na restrukturyzacji. (s.4)

Dziś ma się zakończyć trwająca prawie 10 miesięcy blokada fabryki kabli w Ożarowie. Spółka byłych pracowników zakładu niebawem rozpocznie działalność w halach wynajętych od Tele-Foniki Kable. (s.6)

Leszek Czarnecki, były właściciel EFL, sukces tej największej w Polsce spółki leasingowej chce powtórzyć w Rosji. Finalizuje zakup spółki Carcade Rosja. Wraz z EBOR szuka możliwości zainwestowania w rosyjski bank. Celem numer jeden jest udział w prywatyzacji PKO BP lub BGŻ. (s.8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Adrian Krajewski; Redagował: Paweł Florkiewicz; Adres internetowy: adrian.krajewski@reuters.pl, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 21 lutego