PRZEGLĄD PRASY -- 22 lutego

22-02-2002, 08:07

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 22 lutego.

RZECZPOSPOLITA

PZU Development, firma, która w imieniu największego polskiego ubezpieczyciela miała obracać nieruchomościami, w rzeczywistości działała jak organizacja przestępcza. Firma, zdaniem Rzeczpospolitej, nastawiona była na wyprowadzanie i pranie jak największych pieniędzy z PZU. (s.A1)

Według danych GUS, pracy nie ma już 18 procent Polaków. W styczniu przybyło ponad 138 tysięcy bezrobotnych. (s.A1)

Nie było niespodzianek na czwartkowym NWZA PKN Orlen. Głosami przede wszystkim skarbu państwa wymieniono większość członków rady nadzorczej spółki i zaakceptowano projekt rozwoju jej części petrochemicznej. (s.A1 i B1)

W czerwcu może dojść do inkorporacji Chemii Polskiej przez Ciech. W tym czasie mają się odbyć walne zgromadzenia akcjonariuszy, które zatwierdzą emisję akcji Ciechu dla udziałowców wchłanianej Chemii Polskiej. Wcześniej w stan likwidacji ma być postawiony Polski Fundusz Gwarancyjny, a po nim Międzynarodowa Korporacja Gwarancyjna. (s.B1)

Unijną akcyzę na papierosy, zdaniem Komisji Europejskiej, Polska powinna wprowadzić dopeiro od 2008 roku. W czwartek Komisja zaleciła Radzie UE zakończenie negocjacji z Polską o podatkach, które należą do najtrudniejszych. Nastąpi to zapewne podczas sesji rozmów 22 marca. (s.B2)

W styczniu nadal malała produkcja sprzedana w przemyśle i budownictwie oraz zmniejszało się zatrudnienie w przedsiębiorstwach. Jednoczęsnie wzrosły obroty handlu z zmalała inflacja. (s.B2)

W styczniu kupiono w Polsce 23,6 tysiąca nowych samochodów osobowych, o 25,5 procent mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie o 15 procent w porównaniu ze styczniem 2001 roku wzrosła sprzedaż aut importowanych - do 15,6 tysiąca sztuk. (s.B2)

Francuski Michelin, inwestor strategiczny w Stomilu Olsztyn, chce by niezależny biegły rewident przeprowadził kolejny audyt w olsztyńskiej spółce. Francuzi zapowiedzieli, że do chwili opublikowania wyników badania wstrzymają wsparcie dla proeksportowych inwestycji w Stomilu. (s.B4)

Bartimpex rozpoczyna zupełnie nową działalność. Ma ona polegać na pośredniczeniu w przyciąganiu do Polski kapitału zagranicznego, poinformował w czwartek szef spółki Aleksander Gudzowaty. Jego zdaniem, efektem może być przyciągnięcie 2-3 miliardów dolarów nawet do końca 2003 roku. (s.B4)

Tylko jeden bank zagraniczny złożył wniosek o licencję na działalność w Polsce. Nie należy się spodziewać inwazji inwestorów na tym rynku w najbliższym czasie. Zagraniczne banki będą czekały na wejście Polski do UE oraz na ożywienie gospodarcze. (s.B5)

Za trzy miesiące ma być gotowa strategia dla Grupy PZU, zapowiedział jej nowy prezes Zdzisław Montkiewicz. Nie chciał jednak wypowiadać się o konflikcie między skarbem państwa, a holenderską grupą Eureko w sprawie prywatyzacji ubezpieczyciela. (s.B5)

Innova Capital, firma zarządzająca funduszami private equity uruchamia swój trzeci fundusz, Innova/3, która ma dysponować kapitałem 170 milionów euro. Fundusz pełną kwotą ma dysponować w końcu 2002 roku, a 50 procent pozyskanych pieniędzy planuje zainwestować w Polsce. (s.B6)

GAZETA WYBORCZA

W piątek ma zapaść ostateczna decyzja, czy Hewlett-Packard Polska dokończy realizację systemu IACS. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zapowiedział, że kontrakt z HP zerwie, jeśli firma nie zaakceptuje drastycznych zmian warunków umowy. (s.24)

W dramatycznym liście do Macieja Manickiego, szefa OPZZ, należący do tej centrali związkowcy PGNiG uprzedzili o możliwej konfrontacji z rządem z powodu nagłej zmiany planów restrukturyzacji ich firmy i sektora gazowniczego w Polsce. (s.24)

Z wniosku o wszczęcie dochodzenia złożonego przez poprzedni zarząd Elektrimu holding chciał sam się wycofać po objęciu fotela prezesa przez Jacka Krawca. Po zapoznaniu się z wyjaśnieniami BRE, spółka prosiła prokuraturę o niewszczynanie dochodzenia w sprawie wykorzystania poufnych inormacji. (s.31)

PRAWO I GOSPODARKA

Zdaniem ekspertów, w zależności od kryteriów jakimi kierują się zarządzający, wśród potencjalnych faworytów OFE powinny znależć się w najbliższym czasie spółki takie, jak: Pekao, PKN Orlen, Budimex, Amica, Jelfa, a także Prokom. (s.1)

W Ministerstwie Finansów nie opracowano jeszcze projektu ustawy o podatku katastralnym, poinformowali PG przedstawiciele resortu. Nie zapdały też decyzje o wysokości przyszłej daniny. PG dowiedziało się jednak, że ma nie przekraczać jednego procenta wartości domu czy działki. (s.1)

PARKIET

Wykorzystanie potencjału otwartych funduszy emerytalnych to jeden z pomysłów na ożywienie polskiego rynku kapitałowego - wynika z programu działań związanych z wprowadzeniem "Strategii rozwoju rynku kapitałowego", którą zajmował się w czwartek Komitet Rady Ministrów. (s.1)

W.Kruk jeszcze w tym roku może trafić na giełdę. Spółka wchodząca w skład portfela funduszy zarządzanych przez Enterprise Investors, będzie chciała pozyskać 20 milionów złotych z rynku publicznego, dowiedział się Parkiet. (s.1)

W czwartek Aleksander Gudzowaty, dyrektor naczelny Bartimpeksu, zaprzeczył doniesieniom prasowym, jakoby wspólnie z węgierskim koncernem MOL i rosyjskim Jukosem zamierzał kupić akcje Rafinerii Gdańsk. Jego zdaniem, zwycięży koncepcja połączenia gdańskiej spółki z PKN Orlen. (s.2)

Banki, które udzieliły KGHM 200 milionów dolarów kredytu, zażądały dodatkowego zabezpieczenia. W efekcie, jeśli giełdowa spółka sprzeda akcje Polkomtela, będzie musiała spłacić zobowiązania przed terminem. (s.3)

Sąd apelacyjny oddalił wniosek Skarbu Państwa o uchylenie uchwał podjętych na WZA Impexmetalu w czerwcu 2001 roku. Dotyczyły one zmian w radzie nadzorczej spółki. (s.3)

PULS BIZNESU

Syndyk Formusa, radiowego dostawcy Internetu, wybrał już inwestora, mającego przejąć majątek spółi. Według nieoficjalnych informacji, jast nim Tel-Energo. Tymczasem Westdeutsche Landesbank, największy wierzyciel Formusa, odpiera zarzuty jego pracowników o działanie na szkodę spółki. (s.3)

Prokuratura rozpoczęła przesłuchania świadków w sprawie ewentualnego wykorzystania informacji poufnych przez Waldemara Siwaka, byłego p.o. prezesa Elektrimu. Na początku lutego Siwak zaprzeczał doniesieniom prasy na ten temat. (s.4)

Brytyjskie Royal & SunAlliance, obok szwajcarskiego Winterthura i włoskiego Generali jest trzecim chętnym do kupna ubezpieczycieli i funduszu emerytlanego spod zanku Zurich. (s.6)

Niemiecka firma Thuga, zajmująca się mi.in dystrybucją gazu, przymierza się do ekspansji w Polsce. Na inwestycje w Polsce chce przeznaczyć 100 milionów euro rocznie. Jednak realoizację planów spółki umożliwi dopiero rozpoczęcie prywatyzacji PGNiG. (s.7)

W tym roku akcjonariusze banku BZ WBK otrzymają dywidendę wysokości 0,42 złotego na akcję. Na więcej mogą liczyć w przyszłym roku, bo bank zapowiada zdecydowane zwiększenie zysku netto, nawet do 350 milionów złotych. Bank chce też dokonać cięcia kosztów i do 10 procent zwiększyć udział w rynku. (s.9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 22 lutego