PRZEGLĄD PRASY -- 23 lipca

23-07-2002, 07:40

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 23 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Opłata restrukturyzacyjna w wysokości 1,5 procent i 15 procent oraz umorzenie zadłużenia w rozliczeniach publiczno-prawnych razem z odsetkami, a także odstąpienie od karania za powstanie tych zaległości - to niektóre propozycje rozwiązań antykryzysowych, które dziś razem z pakietem ustaw ma przedstawić rządowi minister finansów Grzegorz Kołodko. (s.A1, B1)

Nie wiadomo, czy do końca miesiąca Rada Ministrów zdoła przyjąć program prywatyzacji i restrukturyzacji gazowego monopolisty - PGNiG. Ministerstwo Gospodarki zgłosiło wiele uwag do dokumentu w tej sprawie i przekazało je do Ministerstwa Skarbu Państwa, ale nie wiadomo, czy zostaną one uwzględnione. (s.B3)

W poniedziałek trzy organizacje związkowe w H. Cegielski Poznań (HCP) przyjęły kryteria i regulamin zwolnień grupowych zaproponowany przez kierownictwo firmy. Wypowiedzenia ma otrzymać 322 pracowników, ale być może nie będzie to konieczne, jeżeli dojdzie do spłaty wierzytelności i poprawy sytuacji finansowej. (s.B3)

Przejęcie przez konsorcjum 16 banków kontroli nad Energis Plc, brytyjskim operatorem telekomunikacyjnym, jest w ocenie szefa Energis Polska bardzo dobrą informacją. Wyjaśniając sytuację brytyjskiej spółki, przybliża to polską firmą do zmian właścicielskich. (s.B3)

W pierwszym półroczu 2002 roku polskie banki udzieliły 11 dużych kredytów konsorcjalnych, a ich zaangażowanie z tego tytułu wyniosło trzy miliardy złotych - wynika z informacji Rzeczpospolitej. Tak słabej koniunktury nie było na rynku od lat. (s.B5)

W poniedziałek w transakcjach pakietowych zmieniło właściciela prawie 14,7 miliona akcji Kredyt Banku. Prawdopodobnie cały swój pakiet sprzedał BES Pension Fund, a kupującym był belgijski KBC. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Komisja Europejska ostrzegła Polskę, że wprowadzenie środków ochronnych na import stali skomplikuje i tak trudne negocjacje w sprawie konkurencji, dowiedziała się Gazeta. Najprawdopodobniej we wtorek rząd wprowadzi tymczasowe środki ochronne na import dziesięciu różnych kategorii stali. (s.16)

PRAWO I GOSPODARKA

Osłabienie dolara i zmiany w jego kursie nie stanowią zagrożenia dla inflacji, ocenia prezes NBP Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem inflacja w tym i przyszłym roku powinna kształtować się na poziomie trzech procent, a tegoroczny wzrost PKB wyniesie 1,5 procent. (s.7)

PARKIET

Poniedziałkową sesję WIG20 zakończył na najniższym od ponad dziewięciu miesięcy poziomie. Bardzo mocno spadają akcje banków. Kurs BRE Banku znalazł się na najniższym poziomie od trzech lat, notowania BPH PBK są najniższe od fuzji podmiotów, a Pekao wyceniane jest poniżej 90 złotych za akcję. (s.1, 2, 3)

Zbliża się data oceny ośmiu ofert złożonych w MSP na zakup pakietu Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP). Starają się o niego dwie giełdowe spółki: Agora i Muza. Tymczasem udział w prywatyzacji przedsiębiorstwa może być poza zasięgiem wydawcy Gazety Wyborczej. (s.4)

Hochtief Polska nadal nie może pogodzić się z przegraną w przetargu na budowę II terminalu lotniska Okęcie. Dwa protesty, do dyrektora generalnego PPL i komisji przetargowej zostały rozpatrzone negatywnie. Teraz Hochtief chce, by ponowna ocena ofert była nadzorowana przez urzędników z Ministerstwa Infrastruktury. (s.7)

PULS BIZNESU

Afery księgowe w USA podkopały zaufanie inwestorów do spółek na warszawskiej giełdzie. Coraz częściej mówi się także o tego typu przypadkach wśród emitentów z GPW. Pierwszymi ofiarami plotek zostały KGHM i Softbank. (s.4)

Bridgesotne-Firestone zamierza wydać 200 milionów złotych na rozbudowę fabryki opon w Poznaniu i zatrudnić 200 osób. Realizację inwestycji mogą jednak skomplikować roszczenia dawnych właścicieli gruntów. (s.6)

Inwestorzy Exbudu, którzy liczą na ogłoszenie wezwania przez szwedzką firmę Skanska na akcje spółki, mogą się zawieść. Niewykluczone, że Szwedzi zdecydują się na przymusowy wykup akcji. (s.6)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 23 lipca