PRZEGLĄD PRASY -- 24 marca

PAP, Tadeusz Markiewicz
24-03-2003, 07:54

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 24 marca.

RZECZPOSPOLITA

Wywiad prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego dla Rzeczpospolitej wywołał polityczne trzęsienie ziemi. Zdaniem opozycji, prezydent wprost zarządał dymisji premiera Leszka Millera. Premier ujawnił z kolei, że Lew Rywin już w lipcu 2002 roku przekazał prezydentowi list, w którym informował o swoich kłopotach. (s.A1, A10)

Rząd nie zabiega o offset, który powinien towarzyszyć zamówieniom na luksusowe samoloty do przewożenia najważniejszych osób w państwie. Decyzja o nabyciu sześciu powietrznych limuzyn wartości ćwierć miliarda dolarów zapadła. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi na przełomie czerwca i lipca. (s.B1)

Kompania Węglowa otrzymała już akcje TPSA od skarbu państwa. Pakiet 3,29 procent akcji będzie zastawem kredytu i nie trafi na rynek. Odnosząc się do sytuacji finansowej spółki, jej wiceprezes Henryka Pieronkiewicz powiedziała, że można by na razie zmierzyć się z problemami w obecnym układzie właścicielskim i poczekać z prywatyzacją. (s.B2, B3)

Lokując oszczędności w bankach innych krajów UE, Polacy nie unikną opodatkowania uzyskanych odsetek. O stanie ich zagranicznych kont dowie się bowiem polski urząd skarbowy dzięki systemowi wymiany informacji, który ma obowiązywać w Unii od 1 stycznia 2005 roku. (s.B2)

Rzeczpospolita zastanawia się, czy Nafta Polska zdecyduje się zakończyć przetarg na akcje Rafinerii Gdańskiej (RG) bez rozstrzygnięcia. Otworzyłaby w ten sposób drogę do połączenia RG i PKN Orlen, ale już bez udziału firmy Rotch Energy. (s.B3)

GAZETA WYBORCZA

Marek Modecki, partner spółki doradczej Concordia oraz członek zarządu Rotch BV powiedział, że połączenie OKN Orlen i Rafinerii Gdańskiej (RG) oznaczać będzie, iż państwo zamiast 30 procent akcji PKN, będzie miało powyżej 40 procent. Dodał, że to krok wstecz, jeśli chodzi o prywatyzację. (s.18)

Prezes Elektrimu, Wojciech Janczyk uważa, że nie ma podstaw do kwestionowania przez akcjonariuszy działań Piotra Rymaszewskiego, przedstawiciela wierzycieli we władzach spółki. Pracy Rymaszewskiego chce się przyjrzeć Polsat, nowy akcjonariusz holdingu, posiadający obecnie 9,5 procent akcji Elektrimu. (s.19)

Bogusław Grabowski, członek RPP, powiedział, że nie ma prawnych możliwości, żeby NBP pozwolił rządowi wykorzystać rezerwę rewaluacyjną. Dodał, że nie miałoby to żadnego uzasadnienia ekonomicznego. (s.26-27)

PULS BIZNESU

Ekonomiści nie przeceniają znaczenia wojny dla polskiej gospodarki. Uważają, że jej wpływ będzie niewielki, ale przyznają, że będą jednak korzyści - spadnie cena ropy, a wraz z nią presją inflacyjna. Ich zdaniem, nastąpi także umocnienie złotego. (s.4-5)

KGHM i PKN Orlen otrzymają od Polkomtela po 55 milionów złotych dywidendy. Drugi operator na krajowym rynku telefonii komórkowej zarobił bowiem w 2002 roku 570 milionów złotych - wynika z nieoficjalnych informacji. (s.7)

Jeszcze w tym roku większościowym udziałowcem w eCardzie, spółce rozliczającej internetowe transakcje kartowe, zostanie BRE Bank. Pierwszych zysków eCard spodziewa się w 2005 roku. Dwa lata później akcjonariusze spółki otrzymają pierwszą dywidendę. (s.10)

ŻYCIE WARSZAWY

ŻW zastanawia się, czy wraca pomysł sprzedaży pakietu akcji PKO BP inwestorowi strategicznemu. Jak ustalił dziennik, wiele wskazuje, że resort skarbu nie wyklucza udziału dużych firm - także zagranicznych - w prywatyzacji tego największego banku. (s.14)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Adrian Krajewski; Redagował: Marcin Gocłowski; Adres internetowy: adrian.krajewski@reuters.pl, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 24 marca