PRZEGLĄD PRASY -- 24 października

opublikowano: 24-10-2002, 08:13

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 24 października.

RZECZPOSPOLITA

Kierujący obecnie Unią Europejską - Duńczycy zaapelowali wczoraj do pozostałych krajów "15" o kompromis w sprawie warunków finansowych poszerzenia Unii. Inaczej, ich zdaniem, historyczne zadanie zjednoczenia Europy nie tylko będzie opóźnione, ale w ogóle może stanąć pod znakiem zapytania. (s.B1)

Ministerstwo Gospodarki chce pozostawić dwie najlepiej prosperujące spółki węglowe, pozostałe pięć połączyć i poddać "procesowi naprawczemu", a potem sprywatyzować, powiedział wiceminister gospodarki, Marek Kossowski.(s.B2)

PKN Orlen w najbliższych dniach utworzy formalnie konsorcjum z brytyjską grupą Rotch Energy, by wspólnie złożyć ofertę na zakup akcji Rafinerii Gdańskiej.(s.B3)

Do końca roku powinna zostać podpisana ostateczna umowa między brytyjską MG Rover oraz wierzycielami Daewoo-FSO w sprawie powstania nowej firmy, która zajmie się wytwarzaniem w Polsce samochodów Rover. Jeśli do tego dojdzie, produkcja ruszy w drugiej połowie 2003r.(s.B4)

Sąd okręgowy w Warszawie ma dziś rozpatrywać złożony w 1997 roku pozew Hachette Distribution Services, które domaga się od Ministerstwa Skarbu Państwa sprzedaży 40 procent akcji Ruchu SA. Będzie to pierwsza rozprawa dotycząca samego sporu - dotychczas pozew Hachette był przedmiotem rozstrzygnięć proceduralnych. (s.B4)

Prokom Software zawarł z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych umowę o wartości 113,8 miliarda złotych netto na administrowanie i eksploatację systemu informatycznego ZUS. Umowa obejmująca najbliższych 12 miesięcy nie będzie miała znaczącego wpływu na tegoroczne wyniki spółki, ale jej wartość jest większa niż spodziewali się analitycy.(s.B5)

Eureko sprzeda Banco Commercial Portugues (BCP), portugalską firmę ubezpieczeniową Seguros e Pensoes Group i tym samym pozbędzie się biznesu ubezpieczeniowego w Portugalii. Transakcja ta spowoduje, że BCP zmniejszy swoje zaangażowanie w Eureko.(s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Rozstrzygnięcie losów Deawoo-FSO przesunięto do końca roku. Co prawda, w środę akcjonariusze spółki zgodzili się na jej restrukturyzację, ale zgoda jest warunkowa i wymaga ostatecznego porozumienia wierzycieli, zakończenia negocjacji z potencjalnym inwestorem oraz akceptacji sądu Korei, który zarządza upadłym Daewoo Motor.(s.18)

Eureko poinformowało wczoraj, że wykorzysta międzynarodowy arbitraż, aby rozwiązać konflikt z rządem o PZU. Wśród ekspertów można spotkać opinię, że Eureko specjalnie podjęło tę decyzję w przeddzień szczytu w Brukseli, aby pokazać, że rząd polski jest niewiarygodny i nie dotrzymuje umów.(s.18)

W przededniu wielkich rozstrzygnięć finansowych w rokowaniach z UE komplikują się negocjacje w sprawie weterynarii i konkurencji. (s.19)

Po kolejnych spadkach kursu akcji największa na świecie grupa inżynieryjna ABB znalazła się na krawędzi upadku. Wiceprezes polskiego oddziału ABB Andrzej Brzozowski, zapewnia, że wydarzenia w Zurychu nie mają wpływu na przyszłość ABB w Polsce.(s.21)

Do połowy listopada PKO BP ogłosi przetarg na wdrożenie centralnego systemu informatycznego. Na obsługę tego gigantycznego kontraktu liczą nie tylko czołowi światowi producenci software'u, ale także polskie spółki informatyczne.(s.25)

PRAWO I GOSPODARKA

Nadal brak konkretnych rozwiązań mających dopomóc upadającej branży stoczniowej. Wczorajsze spotkanie podzespołu ds.stoczniowych z bankami w Ministerstwie Gospodarki nie przyniosło żadnych rezultatów. (s.5)

Prywatyzacja poznańskiego Zespołu Elektrociepłowni Poznańskich opóźni się o ponad miesiąc. Choć Ministerstwo Skarbu Państwa liczy na podwyższenie kwot w ofertach kupna elektrociepłowni, szanse na to wydają się bardzo małe ze względu na istniejące umowy dożywotniego zatrudnienia ze związkami zawodowymi. (s.5)

Obok Polf: Tarchomin, Warszawa i Pabianice, w skład mającego powstać holdingu farmaceutycznego wejdzie najprawdopodobniej lubelska firma Biomed. Tymczasem skarb państwa czeka na oferty chętnych, zainteresowanych doradztwem w restrukturyzacji sektora farmaceutycznego.(s.7)

Centralna Tabela Ofert i Polska Giełda Finansowa uzgodniły plan połączenia. Jego termin zależy od procedur sądowych.(s.18)

PARKIET

Projekt budowy linii energetycznej Polska-Litwa może jeszcze w 2002 roku trafić pod obrady rządu. Resort gospodarki ma obecnie zastrzeżenia do projektu finansowania tej inwestycji. (s.1)

Dzisiaj i jutro w Brukseli przywódcy Unii Europejskiej przesądzą losy jej rozszerzenia. Od strony politycznej nie ma już żadnych przeszkód. Natomiast warunki finansowe przyjęcia 10 państw wciąż nie są uzgodnione i będą zapewne gorsze niż wcześniej zakładano.(s.9)

Projekt Narodowego Programu Rozwoju, który określa m.in. sposób zagospodarowania środków strukturalnych z UE, w listopadzie trafi pod obrady rządu. Jeszcze w tym roku ma otrzymać go Komisja Europejska i jeżeli zostanie on zaakceptowany, do 2006 roku może trafić do nas nawet 13,8 miliarda euro. (s.7)

PULS BIZNESU

Resort gospodarki ma pomysł na finansowanie sektora stoczniowego. Chce rolować gwarancje, liczy również, że banki udzielą kredytów nawet przy obniżeniu rządowych poręczeń. W zamian chce przekonać NBP, by kredytodawcy nie musieli tworzyć 100-procentowych rezerw na środki pożyczane stoczniom.

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 24 października