PRZEGLĄD PRASY -- 25 czerwca

Dariusz Karolak
25-06-2001, 08:27

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w prasie w poniedziałek 25 czerwca z pominięciem umieszczonych już w serwisie Reutera:

RZECZPOSPOLITA

Zdaniem profesora Marka Belki, doradcy ekonomicznego prezydenta, tegoroczny deficyt będzie większy od zakładanego o co najmniej 11 miliardów złotych. Przestrzegł on koalicję SLD-UP przed wyborczymi obietnicami, gdyż dwa najbliższe budżety państwa, będą niezwykle trudne i trzeba będzie w nich liczyć każdy grosz. (s. A1, B3)

Polska zgodziła się obniżyć stawki celne na główne towary amerykańskie i podjąć rozmowy o dostosowaniu tych stawek do obowiązujących na produkty importowane z Unii Europejskiej, podał w komunikacie Biały Dom. (s. B1)

W 2000 roku najmniejszym ryzykiem spośród wszystkich rodzajów działalności przemysłowej obciążona była produkcja chleba i świeżych wyrobów piekarniczych. Największe ryzyko występowało natomiast w górnictwie i wzbogacaniu węgla kamiennego. (s. B4)

Bank Społem chce zdobyć strategicznego inwestora i prowadzi w tej sprawie rozmowy z dwoma podmiotami. Bank przechodzi głęboką restrukuryzację, która jest elementem jego nowej strategii. (s. B5)

W sobotę odbyło się coroczne spotkanie członków stowarzyszenia dealerów Forex Polska. Prezesem ponownie został wybrany Andrzej Rżysko. (s. B5)

W ostatnich miesiacach w strukturze portfeli otwartych funduszy emerytalnych pojawiło się więcej instrumentów dłużnych, innych niż papiery skarbowe. (s. B5)

GAZETA WYBORCZA

Krzysztof Rybiński, główny ekonomista ING Barings, uważa, że znaczne zmniejszenie dochodów budżetu sprawia, iż nowelizacja budżetu jest nieunikniona i powinna nastąpić jak najszybciej. (s. 24)

Telewizja TVN zarobiła na czysto na programie Big Brother co najmniej 35 milionów złotych, obliczyła gazeta. (s. 24)

Polsat złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciwko TVP. Jego zdaniem publiczny nadawca stosuje "rażąco niskie" ceny reklam. (s. 29)

PULS BIZNESU

Do końca 2004 roku Exbud-Skanska chce podwoić przychody ze sprzedaży i zwiększyć swój udział w rynku do 5-8 procent. Skanska nie dostała się na krótką listę potencjalnych koncesjonariuszy autostrady A-4 i rozważa możliwość odwołania się od tej decyzji. (s. 3)

Tryg-Baltica, spółka z grupy Nordea, zamierza zainwestować około 300 milionów złotych w rozwój Energo-Asekuracji i Herosa-Life. (s. 4)

Do Ministerstwa Skarbu Państwa wpłynęły dwie oferty dotyczące prywatyzacji Zakładów Mięsnych Łmeat. Pierwszą złożyło konsorcjum pracownicze z Rolmexem i Agroimpexem, drugą zaś Zakłady Mięsne Duda. (s. 7)

Od poniedziałku obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Gospodarki w sprawie warunków i trybu udzielania małym i średnim firmom dotacji przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W tym roku PARP przeznaczy na dotację 64 miliony złotych. (s. 13)

Do 2003 roku Ikea zainwestuje w Polsce 100 milionów złotych. (s. 15)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Karolak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 25 czerwca