PRZEGLĄD PRASY -- 25 LIPCA

Paweł Kubisiak
opublikowano: 25-07-2001, 08:39

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w prasie w środę 25 lipca z pominięciem umieszczonych już w serwisie Reutera:

RZECZPOSPOLITA

Rząd wyliczył, że spadek dochodów o około 10 miliardów złotych może zostać pokryty m.in. ze zwiększonego o 8,6 miliardów złotych deficytu. Możliwe oszczędności w wydatkach z rezerw celowych spowodują, że cięcia wydatków będą konieczne, gdy w budżecie zabraknie 13 miliardów złotych. (s. A1, B1)

Na wtorkowym posiedzeniu rząd wydał rozporządzenie likwidujące Ministerstwo Łączności. Jego kompetencje oraz dotychczasowe struktury w całości przejęło Ministerstwo Gospodarki. (s. A1, B1)

Zdecydowana większość Polaków ankietowanych przez Pracownię Badań Społecznych w Sopocie uważa, że rząd, szukając oszczędności powinien ograniczyć wynagrodzenia posłów i senatorów oraz pracowników urzędów centralnych. (s. B1)

We wtorek Polska wycofała sie z żądania utrzymania wyłącznie dla polskich rybaków 200-milowej strefy wód przybrzeżnych na Bałtyku. Otwiera to możliwość zakończenia negocjacji z UE o rybołóstwie jesienią. (s. B2)

Rolnicy od tygodnia okupujący bramy wjazdowe do cukrownii w Kętrzynie zgodzili się przerwać blokadę. We wtorek spotkali się z dyrekcją spółki British Sugar Overseas, która jest właścicielem cukrownii. (s. B3)

Na najbliższym posiedzeniu Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) podejmie decyzje zabezpieczające interesy deponentów Banku Gospodarki Żywnościwej, gdyż pomimo wezwania KNB nie zwiększył on funduszy własnych. (s. B4)

GAZETA WYBORCZA

Istnieje niebezpieczeństwo, że Polska nie wykorzysta pięniędzy z funduszu PHARE, które otrzymała od Unii Europejskiej. (s. 16)

We wtorek warszawski sąd oddalił wniosek portalu Arena.pl przeciw Tel- Energo o zabezpieczeniu roszczenia Areny na należących do Tel-Energo akcjach Polkomtela i NOM-u. (s. 17)

PRAWO I GOSPODARKA

Od stycznia do kwietnia 2001 roku sprzedaż benzyn na rynku krajowym była o pięć procent mniejsza, a oleju napędowego o jeden procent, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, wynika z najnowszych danych Nafty Polskiej. (s. 1)

Firma Business Management and Finance (BMF) została wybrana doradcą prywatyzacyjnym ministerstwa skarbu przy przekształceniach własnościowych trzech uzdrowisk z Buska Zdroju, Rabki Zdroju i Wysowej. (s. 4)

W środę podczas obrad nadzwyczajnego zgromadzenia, akcjonariusze Kredyt Banku zadecydują o podwyższeniu kapitalu zakładowego o 50 procent i cenie emisji akcji serii T, których objęciem są zainteresowani strategiczni inwestorzy banku. (s. 8)

PZU wraz z Eureko złożył ofertę zakupu Slovenskiej Poistovnej, największego słowackiego ubezpieczyciela. (s. 9)

PARKIET

We wtorek wolumen obrotu na akcjach BRE osiągnął poziomu nie notowany od od siedmiu lat. W związku z tym pojawiły się spekulacje, że Commerzbank zamierza zmienić swój stan posiadania w polskim banku. Commerzbank dementuje jednak te pogłoski. (s. 4)

W tym roku Pioneer Pekao TFI wprowadzi na rynek trzy nowe fundusze: rynku pieniężnego, akcji globalnych oraz europejski fundusz akcji. (s. 5)

PULS BIZNESU

Konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding jest gotowe zapłacić 25 złotych za akcję TPSA w ramach nabycia dodatkowych 10 procent kapitału operatora. Według nieoficjalnych informacji ministerstwo skarbu rozważa możliwość wprowadzenia do TPSA drugiego inwestora. (s. 7)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 25 LIPCA