PRZEGLĄD PRASY -- 26 lutego

Globe Trade Centre Spółka Akcyjna
26-02-2002, 08:10

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 26 lutego.

RZECZPOSPOLITA

W poniedziałek komisarz ds. rozszerzenia UE Guenter Verheugen wystąpił w obronie praw europejskiego konsorcjum ubezpieczeniowego Eureko. W miniony piątek firma przesłała do władz Unii pismo, w którym skarżyła się na niewywiązanie się polskiego rządu z umowy prywatyzacyjnej PZU. (s.A1 i B1)

W negocjacjach z UE Polska nie będzie się już upierać przy utrzymaniu do 2017 roku ulg przyznanych inwestorom w specjalnych strefach ekonomicznych. Rząd ograniczy także moce produkcyjne hut. Wszystko po to, by w czerwcu zakończyć negocjacje o polityce konkurencji. (s.B1)

Decyzja z sprawie dalszych losów prywatyzacji zakładów H. Cegielski- Poznań, producenta silników, może być podjęta do końca marca. Wówczas skarb państwa ma zdecydować, czy przyjmuje posiadane oferty, czy też wstrzymuje prywatyzację zakładów. (s.B1)

Przewodniczący KPWiG Jacek Socha obawia się, że 10 kwietnia na NWZA Elektrimu nie dojdzie do dyskusji nad przyszłością spółki, gdyż akcjonariusze mogą nie zdołać wybrać przewodniczącego. Uchwały powinny być podejmowane większością 75 procent, a może nie udać się jej osiągnąć. (s.B1)

W 2001 roku Plus GSM, sieć telefonii komórkowej, której operatorem jest Polkomtel, pozyskała 982.200 nowych klientów i na koniec roku miała ponad 3,44 miliona użytkowników. Przychody Polkomtelu w 2001 roku wyniosły ponad 4,23 miliarda złotych, a zysk netto - prawie 591 milionów złotych. (s.B3)

Po raz drugi odwołano walne zgromadzenie akcjonariuszy i posiedzenie rady nadzorczej polsko-rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz, eksploatującej polski odcinek gazociągu jamalskiego. Termin przesunięto na 15 marca. Władze spółki miały dyskutować o budowie drugiej nitki gazociągu. (s.B2)

W poniedziałek konsorcjum brazylijskich firm podpisało list intencyjny z trzema polskimi hutami. Jeżeli dojdzie do zawarcia umowy, Brazylijczycy zainwestują minimum kilkadziesiąt milionów dolarów w rozbudowę gdańskiego Portu Północnego. (s.B2)

We wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosi oficjalne stanowisko w sprawie przyszłości kontraktu na budowę i obsługę systemu ewidencji rolnej IACS. Firma Hewlett-Packard zgodziła się, według wiadomości Rzeczpospolitej, na sześć z ośmiu warunków ARiMR. (s.B3)

Na wniosek prezesa Mostostalu Export Michała Skipietrowa, sąd ograniczył prawo głosu grupy akcjonariuszy mniejszościowych, w tym DWS i OFE Skarbiec Emerytura do nie więcej niż pięć procent. Gdyby nie to, akcjonariusze ci mogliby mieć powyżej połowy głosów na środowym NWZA. (s.B3)

Morliny po raz pierwszy od wielu lat mają stratę bilansową, a ich kondycję może pogorszyć skarb państwa, jeśli zażąda natychmiastowego wykupu 10 procent akcji w zakładzie w Ostrołęce, co zagwarantował sobie przy sprzedaży pakietu akcji ostródzkiej spółce. (s.B4)

Internet Group, spółka informatyczna powstała po przejęciu fabryki butów Ariel, chce w tym roku wchłonąć kilku mniejszych dostawców Internetu z Krakowa, Trójmiasta i Szczecina. Transakcje mają być sfinansowane ze środków własnych oraz przyszłych przychodów. (s.B4)

Centralny Dom Maklerski Pekao SA negocjuje sprzedaż pakietu 33,18 procent akcji łódzkiej Polleny Ewy. Zdaniem analityków spółka, która po raz pierwszy zakończyła rok ze stratą, przede wszystkim potrzebuje teraz zmiany polityki sprzedaży. (s.B4)

Wycofanie się z Estonii nie oznacza rezygnacji Polsatu z telewizyjnych inwestycji w krajach bałtyckich, zapewnia Józef Birka z rady nadzorczej spółki. Według niego, Polsat planuje dodatkowe inwestycje na Łotwie i Litwie. (s.B4)

Spółka farmaceutyczna ICN International zastanawia się nad wprowadzeniem swoich akcji na jedną z giełd środkowoeuropejskich. Choć w grę wchodzi Warszawa, bardziej prawdopodobne jest, że wybrany zostanie Budapeszt. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Największy polski ubezpieczyciel PZU kupuje czwartą co do wielkości litewską spółkę ubezpieczeniową Lindra. W poniedziałek prezes PZU podpisał umowę, w której firma zobowiązała się do odkupienia od obecnych akcjonariuszy dwóch trzecich akcji Lindry za 12 milionów złotych. (s.18)

Rozpoczynające się dziś dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie przyniesie kolejnej redukcji stóp procentowych, wynika z zachowania rynków finansowych. Analitycy sądzą również, że nie stanie się to w marcu. (s.18)

PRAWO I GOSPODARKA

Ministerstwo skarbu wycofało się z pomysłu, by PKN Orlen integrował branżę chemiczną. Takie zapewnienie nowy zarząd spółki uzyskał z resortu skarbu. Konsolidacją chemii zajmie się Nafta Polska. (s.1)

Rządowe plany dotyczące podatku od zysków z giełdy mogą zostać zaprezentowane w trzecim kwartale tego roku, zapowiedział wiceminister finansów Jacek Bartkiewicz. Dodał, że jest jednak za wcześnie, by stwierdzić, czy będzie to opodatkowanie obrotu, czy też zysków. (s.1)

Podczas poniedziałkowego NWZA Animeksu akcjonariusze spółki zadecydowali o wycofaniu jej akcji z obrotu publicznego oraz o przekształceniu jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. (s.7)

Prezes zarządu Exbudu Skanska Jan-Gunnar Glave zapowiedział, że począwszy od 2002 roku spółka nie powinna już notować skonsolidowanych strat na poziomie netto. Prowadzona obecnie restrukturyzacja ma na celu stworzenie jednej spółki - Skanska Sp. z o.o. (s.8)

PARKIET

W tym roku można się spodziewać na GPW pierwszych kwitów depozytowych zagranicznych spółek-matek (jako PDR) notowanych w zamian za niepłynne papiery ich spółek zależnych. Mogą to być akcje Citibanku lub ING. (s.1)

Ponad 16-procentowym wzrostem zareagował kurs Optimusa na informację o podpisanym kontrakcie dla NATO. Zdaniem analityków, umowa z Sojuszem nie uzasadnia aż tak dużej zwyżki notowań. (s.2)

Już ponad 40 milionów złotych wynosi zadłużenie Onet.pl, wynika z opublikowanych przez spółkę informacji. Gwarantem spłaty tej kwoty jest Grupa Onet, która dysponuje m.in. akcjami Optimusa o wartości 32,6 miliona złotych. Analitycy spodziewają się ich szybkiej podaży. (s.4)

Biznesmen Jan Kulczyk zapowiedział podjęcie działań w celu połączenia PKN Orlen z MOL i OMV. Szef MSP Wiesław Kaczmarek nie chciał komentować tych planów. Tymczasem nowy prezes koncernu, Zbigniew Wróbel, zadeklarował chęć udziału w prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej. (s.4)

Przedstawiciele niemieckich firm GESO i MEAG, dotychczasowych akcjonariuszy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) Wrocław, potwierdzają zainteresowanie udziałem w planowanej emisji 6,8 miliona akcji spółki. Inwestorzy finansowi są sceptyczni. (s.5)

PULS BIZNESU

We wtorek Rada Ministrów ma zaakceptować program restrukturyzacji hutnictwa - aktualizacja 2002. Zgodnie z nim, w latach 2002-2003 jedynie trzy huty mają szansę na rozpoczęcie programów inwestycyjnych, gdyż nakłady na inwestycję w branży pochłoną zaledwie jeden miliard złotych. (s.3)

Benoit de la Breteche, prezes Stomilu Olsztyn, ostrzega, że konflikt z akcjonariuszami negatywnie odbije się na wynikach spółki. Nie wyklucza też zwolnień pracowników i rezygnacji z wypłacenia dywidendy za 2002 rok. (s.4)

Nic nie wyjdzie z planów ekspansji internetowego banku Inteligo w Europie Środkowej. Szykują się natomiast zmiany w akcjonariacie e-banku: Bankgesellschaft Berlin (BGB) odkupi akcje od Inteligo Financial Services, a potem sprzeda Inteligo, jak i BGB Polska zagranicznemu inwestorowi. (s.5)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Globe Trade Centre Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 26 lutego