PRZEGLĄD PRASY -- 28 stycznia

opublikowano: 28-01-2004, 07:51

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 28 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Nowym prezesem telewizji publicznej został Jan Dworak, producent telewizyjny i filmowy. Przez cały wieczór rada nadzorcza TVP próbowała wyłonić kandydata na prezesa z trójki finalistów konkursu, żaden z nich nie uzyskał jednak wymaganych sześciu głosów dziewięcioosobowej rady. Na Dworaka zagłosowało w końcu siedmiu członków rady. (s.1)

Rada Ministrów przyjęła we wtorek plan racjonalizacji wydatków społecznych. Z ostatecznej wersji planu wynika, że przyniesie on oczczędności o jeden miliard złotych mniejsze, niż planowano. Inwestorzy zareagowali na tę wiadomość negatywnie, złoty osłabił się wzgledem euro i dolara. (s.1)

Zbigniew Kaniewski, poseł SLD, członek OPZZ i lider Federacji Związków Zawodowych Przemysłu Lekkiego jest, drugim obok Przemysława Morysiaka, kandydatem premiera na ministra skarbu. Według informacji "Rzeczpospolitej" decyzję o mianowaniu nowego ministra premier Leszek Miller podejmie już dziś. (s.B1)

Kompania Węglowa, największa polska i europejska spółka węglowa przyniosła w 2003 roku prawie 900 milionów złotych strat. Jesli KW ma przetrwać, do końca 2004 roku musimy wprowadzić wręcz rewolucyjne zmiany, mówi prezes Maksymilian Kolanek. Jeśli to się nie powiedzie, spółka będzie musiała ogłosić upadłość. (s.B4)

GAZETA WYBORCZA

Nikt nie powinien winić Polski za fiasko szczytu w Brukseli, taktyczna sytuacja uniemożliwiała wtedy negocjacje. Polska musi jednak pamiętać, że nie może pozostawać w izolacji. Powinna znaleźć się w politycznym centrum Unii, a to oznacza bliską współpracę z Niemcami i Francją, mówi w wywiadzie dla "Gazety" komisarz UE Guenter Verheugen. (s.9)

NIK uważa, że sprzedaż 85 procent akcji warszawskiego zakładu energetycznego STOEN może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu kraju. Według Izby podczas prywatyzacji firmy doszło do złamania przepisów. NIK chce wstrzymania sprzedaży grupy G-8, na którą ostrzy sobie zęby spółka kontrolowana przez Jana Kulczyka. (s.15)

PARKIET

Elektrobudowa planuje w tym roku 5,1 miliona zysku netto. Jej zysk wzrośnie o 60 procent, a przychody sięgną 258 milionów złotych. Firma może zdecydować się na wypłatę dywidendy - 50 groszy na akcję. Prognoza jest ostrożna, spółka nie wliczyła na przykład w planowaną sprzedaż przychodów robót w Elektrowni PAK, mówi prezes Jacek Faltynowicz. (s.3)

Energis, operator telekomunkacyjny świadczący usługi dla biznesu, zakończył ubiegły rok 138 milionami przychodów i dodatnim wynikiem operacyjnym na poziomie EBITDA. Prezes spółki spodziewa się, że w ciągu kilku tygodni firma pozyska inwestora. Energis prowadzi rozmowy w sprawie pozyskania 10 milionów dolarów od jednego z funduszy venture capital. (s.6)

PULS BIZNESU

Brytyjski MG Rover chce jechać do Korei na rozmowy z Daewoo Motor Co. w sprawie zakupu fabryki na Żeraniu. Chcą by w negocjacjach wsparł ich polski rząd. Wiceprezes spółki Nick Stephenson nie chce ujawnić, jakim pakietem akcji zainteresowany jest Rover, ani ile może za niego zapłacić. Wszystko zależy od negocjacji, mówi. (s.1,3)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 28 stycznia