PRZEGLĄD PRASY -- 29 sierpnia

EMRELPOL
opublikowano: 29-08-2002, 08:54

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek,29 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Rada Polityki Pieniężnej zredukowała wczoraj, 11 raz z rzędu, stopy procentowe. Uzasadnieniem decyzji jest spadek inflacji. Według RPP widać oznaki ożywienia gospodarczego. Zagrożeniem dla Polski mogą być czynniki zewnętrzne: słaba koniunktura na świecie i wzrost cen ropy.(s.B1)

Rząd zdecydował w środę o wprowadzeniu deklaracji majątkowych i abolicji podatkowej. Będziemy składać deklaracje majątkowe, które pomogą stwierdzić, czy oszukujemy fiskusa, zatajając dochody. Nie podoba się to ani opozycji, ani koalicyjnemu PSL.(s.A1)

Warszawska Prokuratura Okręgowa wszczęła 14 sierpnia śledztwo w sprawie wykorzystywania przez BRE Bank poufnych informacji dotyczących kondycji finansowej i sytuacji Elektrimu, do zakupu akcji tej spółki. Grozi za to pięć milionów złotych grzywny albo kara więzienia do pięciu lat.(s.B1)

Brak planowanych wpływów z prywatyzacji oraz możliwość większych wypłat z tytułu poręczeń i gwarancji może sprawić, że już w tym roku relacja długu publicznego do PKB będzie większa niż 50 procent. Ustawa o finansach publicznych nakazuje, żeby w takim przypadku w kolejnym roku stosunek deficytu budżetowego do dochodów się nie powiększył.(s.B1)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo popiera pomysł likwidacji spółki Gas-Trading, która pośredniczy w dostawach gazu z Rosji do Polski. Jeśli to nastąpi zmieni się akcjonariat EuRoPolGazu.(s.B1)

Prezes AWR SP Adam Tański twierdzi, że nie ma niegospodarności ani korupcji w działaniach Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zarzuca on mediom, że nierzetelnie przedstawiły wyniki kontroli NIK.(s.B2)

Nowy Hewlett-Packard, największy na świecie producent komputerów PC i drukarek, zamknął swój trzeci kwartał roku finansowego, a pierwszy po połączeniu z firmą Compaq, stratą netto w wysokości dwóch miliardów dolarów. Polski oddział firmy nie podał wyników.(s.B2)

Rzeczpospolita zastanawia się, czy spółka giełdowa może w sprawozdaniu finansowym wykazać 45 milionów zysku, podczas gdy w rzeczywistości miała ponad 800 milionów złotych straty. BIG Bank Gdański, bo o nim mowa, od lat wykorzystuje wszystkie możliwości prawne, aby pokazać wyniki lepsze od osiąganych w rzeczywistości. Zdaniem nadzoru bankowego nie zagrażają one bezpieczeństwu środków zgromadzonych na rachunkach klientów.(s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Działacze związków rolniczych oraz terenowi aktywiści PSL i SLD starają się objąć jak najwięcej posad w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i przy systemie IACS. Chcą bowiem decydować, kto i ile dostanie pieniędzy z funduszy rolnych Unii Europejskiej. (s.1)

Sejm po raz drugi debatował wczoraj nad "pakietem antykryzysowym Kołodki". Obejmuje on odpuszczenie długów, które i tak są nie do odzyskania oraz ulgi podatkowe dla małych firm i banków.(s.15)

Największym płatnikiem podatków na giełdzie jest Pekao SA - efektywna stopa podatkowa znacznie przekracza ustawową stawkę 28 procent, bo sięga aż 49 procent. W gronie spółek wchodzących w skład indeksu WIG-20 są i takie, które w ogóle nie płaciły podatku.(s.19)

PRAWO I GOSPODARKA

Łukoil jest nadal zainteresowany kupnem 75 procent akcji Rafinerii Gdańskiej. Rosyjska spółka nie chce przy tym komentować informacji o tym, że Rotch, partner w konsorcjum, miałby połączyć siły z PKN Orlen.(s.1)

W pierwszej połowie września Południowy Koncern Energetyczny złoży w Ministerstwie Skarbu zaktualizowaną strategię rozwoju firmy. Plan koncernu przewiduje stworzenie kompleksu paliwowo-energetycznego wyposażonego w kopalnie i zakłady energetyczne.(s.1)

Deutsche Telekom poinformował wczoraj, że wbrew pogłoskom, nie będzie się spieszył z odsprzedaniem udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej (będącej operatorem sieci komórkowej Era) od Elektrimu i tym samym z przejęciem kontroli nad tą firmą.(s.1)

PARKIET

Około 200 milionów złotych stracili już na inwestycji w akcje Elektrimu akcjonariusze skupieni wokół BRE. W połowie przyszłego tygodnia prezesi banku i spółki mają złożyć ostateczne podpisy pod porozumieniem z obligatariuszami warszawskiego holdingu. Elektrim ma szansę spłacić tegoroczne zobowiązania, nawet gdy nie sprzeda ET ani PAK.(s.1)

Ponad 4,0 procent akcji Orbisu sprzedały podmioty z Grupy PZU francuskiej firmie Accor w ostatnich pakietówkach oraz umówionych transakcjach podczas sesji, wynika z informacji Parkietu. Niewykluczone, że na nieformalną ofertę inwestora strategicznego giełdowej firmy odpowie również Commercial Union Otwarty Fundusz Emerytalny. Wczoraj wolumen obrotu akcjami Orbisu był najwyższy od ponad dwóch miesięcy.(s.2)

Hiszpańska firma budowlana Grupo Dragados zaprzecza, a jej inwestor strategiczny ACS nie komentuje pogłosek o negocjacjach prowadzonych w sprawie inwestycji w Mostostalu Zabrze. Jerzy Smagowski, prezes spółki powiedział, że prowadzone są rozmowy z kilkoma europejskimi partnerami, jednak na czas wakacji zostały wstrzymane .(s.3)

ComputerLand chce utrzymać 24-procentowy udział sektora komunikacyjnego w przychodach w 2002 roku. W 2003 roku procent ten powinien być jeszcze większy.(s.4)

Bruno Maisonnier, prezes Credit Agricole Polska, powiedział w rozmowie z Parkietem, że Credit Agricole, który zainwestował już w Lukas i EFL, chce zainwestować w Polsce jeszcze 100 milionów dolarów.(s.5)

PULS BIZNESU

KGHM ma wkrótce podjąć decyzję w sprawie wyboru inwestora dla Telefonii Dialog, kontrolowanego przez siebie w 100 procentach operatora. Spółką zainteresowanych jest dziewięć podmiotów. Jedna oferta nie uzależnia inwestycji od konsolidacji operatorów i ta jest ponoć najpoważniejsza.(s.5)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EMRELPOL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 29 sierpnia